Track season in full swing for Joliet, Park City

Jordan Neves
Rayna Laasko
Rayna Laasko

The Joliet boys used wins in the pole vault and some jumps to secure second place in the Park City/Harlotown meet held in Laurel last Saturday.

For the girls. Park City finished fifth. 

 

Park City/Harlo Meet

at Laurel Sports Complex

Boys

Team scores: Huntley Project 103, Joliet 83, Forsyth 62, Shepherd 53, Roberts 39, Big Horn 35, Park City 31, Reed Point-Rapelje 29, Tongue River 25, Columbus 21, Big Timber 20, St. Labre 8, Broadus 7, Absarokee 5, Roundup 5.

100: Lane Sumner, HP, 11.48; Cade Johnstone, For, 11.59; Austin Hernandez, HP, 11.65; Casey Gunlikson, BT, 11.71; Brennan Kutterer, TR, 11.88; Jake Lockwood, Broad, 11.89. 

200: Lane Sumner, HP, 22.95; Austin Hernandez, HP, 23.14; Casey Gunlikson, BT, 23.21; Brennan Kutterer, TR, 23.43; Jake Lockwood, Broad, 23.72; Shane Milton, Jol, 23.79. 

400: Cade Johnstone, For, 50.50; Brennan Kutterer, TR, 51.40; Jason Wohlfeil, HP,52.32; Shane Milton, Jol, 53.24; Reice McHenry, Round, 53.45; Brad Graves, HP, 54.56. 

800: Paul Johnstone, For, 2:02.04; Jason Wohlfeil, HP, 2:06.08; Brandon Flemmer, PC, 2:09.09; Willem Steinfeldt, RPR, 2:10.89; Robert Watson, BH, 2:14.73. 

1600: Grant Kelly, Shep, 4:45.27; Willem Steinfeldt, RPR, 4:51.34; Gus Dines, Rob, 4:54.05; Lawson Steinfeldt, RPR, 4:54.09; Robert Watson, BH, 4:55.08; Patrick Richardson, Shep, 4:59.15. 

3200: Grant Kelly, Shep, 10:37.60; Gus Dines, Rob, 10:43.38; Willem Steinfeldt, RPR, 11:03.98; Billy Watson, BH, 11:09.59; Kyle Schaff, HP, 11:12.22; Camron Avent, RL, 11:19.80. 

110 hurdles: Brad Graves, HP, 15.72; Michael Jacobson, Col, 16.23; Connor McNeil, PC, 16.31; Demar Pugh, Shep, 16.62; Liam Greenelish, BH, 16.66; Chris Hust, HP, 16.67. 

300 hurdles: Caleb Knoche, For, 41.03; Casey Gunlikson, BT, 41.25; Brad Graves, HP, 41.26; Michael Jacobson, Col, 41.95; Tanner Warder, BH, 42.91; Connor McNeil, PC, 43.35. 

400 relay: Huntley Project ‘A’ 43.95, Park City ‘A’ 46.01, Shepherd ‘A’ 46.92, Columbus ‘A’ 47.26, Joliet ‘A’ 47.29, Roundup ‘A’ 47.46. 

1600 relay: Forsyth ‘A’ 3:37.27, Big Horn ‘A’ 3:40.61, Joliet ‘A’ 3:44.44, Shepherd ‘A’ 3:49.74, Roundup ‘A’ 3:50.97, Big Horn ‘B’ 3:51.05. 

High jump: Allexander Kosel, Rob, 6-02; Ry Olson, Jol, 6-0; Ty Olson, Jol, 5-08, Dante Downing, Shep, 5-08, Kade Van Dyken, BH, 5-08, Dylan Sutton, Col, 5-08. 

Pole vault: Brett Robinson, Jol, 11-06, Cole Sundstrom, HP, 11-06; Logan Donally, HP, 11-00; Tyler Planichek, Abs, 11-00; Trey Oswald, Jol, 11-00, Andy Van Ornu, Rob, 11-00. 

Triple jump: Ry Olson, Jol, 41-02 3/4; Allexander Kosel, Rob, 40-011; Ty Olson, Jol, 40-07 3/4; Taylor Rowlison, Jol, 40-02 1/4; Casey Gulikson, BT, 39-04 3/4; Caleb Bailey, Jol, 38-05 1/2. 

Shot put: Trey Copeland, HP, 47-04 1/2; Seth Mullinax, BH, 44-08; Chisum Green, Shep, 43-08 1/2; Taylor Green, Shep, 43-05; Jeremy Kruck, BH, 43-04; Tylan Croy, HP. 

Discus: Mason Schroder, TR, 139-01; Justin King, Jol, 134-08; Sol Arno, RPR, 132-00; Jay Randall, Broad, 129-03; Shawn Beeler, For, 127-03; Marcus Sharp, TR, 126-09. 

Javelin: Connor McNeil, PC, 150-09 1/2; Tameron Medicine Bull, STL, 144-05; Ty Olson, Jol, 142-03; Caleb Knoche, For, 140-01 1/2; Trevor Herzog, RPR, 134-03 1/2; Joaquin Pilcher, Abs, 131-01. 

 

Girls

Team scores: Huntley Project 98, Big Horn 65, Columbus 53, Roundup 48, Park City 47, Bridger 36, Tongue River 29, Shepherd 28, Joliet 26, Red Lodge 25, Big Timber 20, Broadus 16, Broadview-Lavina 13, Forsyth 11, Absarokee 6, Reed Point-Rapelje 4, Ryegate 1, Custer-Hysham 1. 

100: Maddisen Merema, Shep, 13.25; Liz Lorash, Col, 13.48; Amber Lebrun, Col, 13.57; Kamille Reynolds, HP, 13.61; Tayler Wright, Jol, 13.74; Loran Murphy, HP, 13.86. 

200: Alana Graves, HP, 27.24; Katie Lambert, BH, 27.28; Amber Lebrun, Col, 27.30; Kamilee Reynolds, HP, 27.46; Rayna Laaksa, PC, 28.09; Baylee Clemens, BH, 28.24. 

400: Desiree Scott, Brid, 1:02.14; Savanna Wolff, Round, 1:03.28; Holly Hutchinson, TR, 1:03.59; Jolie Wood, BT, 1:04.78; Krista Schott, BL, 1:05.48; Brittany Fillingham, TR, 1:06.40. 

800: Amber Lebrun, Col, 2:28.74; Holly Hutchinson, TR, 2:37.90; Jordan Frank, BH, 2:41.95; Brooke Miller, Jol, 2:47.90; Ashlyn Wood, BT, 2:50.59; Piper Robison, CH, 2:50.86. 

1600: Katie Jacobsen, RL, 5:56.33; Carlee Anderson, Shep, 5:57.27; Haylie Oberlander, HP, 6:08.28; Brookelynn Buerkley, Roun, 6:10.66; Anna Gillis, Roun, 6:19.28; Kalie Bocek, TR, 6:24.17. 

3200: Carlee Anderson, Shep, 13:07.34; Haylie Oberlander, HP, 13:37.65; Brookelynn Buerkley, Roun, 13:40.91; Anna Gillis, Roun, 13:49.53; Kendel Hudec, BT, 14:13.81; Heidi Henderson, TR, 14:21.80. 

100 hurdles: Rayna Laakso, PC, 16.52; Desiree Scott, Brid, 16.82; Selina Angel, Roun, 17.67; Madison Blaney, BH, 17.74; Shelby Branstetter, PC, 17.97; Amya Rodriguez, RL, 18.25. 

300 hurdles: Katie Lambert, BH, 48.23; Shelby Branstetter, PC, 49.10; Desiree Scott, Brid, 49.13; Riki Poore, RL, 49.48; Madison Blaney, BH, 51.29; Selina Angel, Roun, 51.48. 

400 relay: Columbus ‘A’ 52.19, Huntley Project ‘A’ 52.50, Big Horn ‘A’ 52.75, Joliet ‘A’ 54.20, Forsyth ‘A’ 54.41, Park City ‘A’ 55.10. 

1600 relay: Tongue River ‘A’ 4:24.36, Columbus ‘A’ 4:29.71, Big Horn ‘A’ 4:32.72, Joliet ‘A’ 4:35.47, Park City ‘A’ 4:37.60, Forsyth ‘A’ 4:42.13. 

High jump: Sage Collins, Broad, 5-0; Abby Schmidt, HP, 4-10; Alisyn Hutton, BH, 4-10; Brenna Rouane, Col, 4-08; MacKinzie Verke, Park City 4-08; Sage Toole, Ryegate, 4-08. 

Pole vault: Katie Jacobsen, RL, 8-06; Heidi Cranford, HP, 8-0; Selina Angel, Roun, 8-0; Rebecka Lester, Abs, 7-0; Emily McKeever, BL, 7-0; Camryn Ault, Col, 7-0.

Long jump: Katie Lambert, BH, 16-10 3/4; Rayna Laakso, PC, 16-07 1/4; Kallie Zinne, Jol, 16-0; Mercedes Hoff, RPR, 15-10 3/4; Reagan Mullaney, TR, 15-10 1/2; Kylie Schott, BL, 15-04. 

Triple jump: Desiree Scott, Brid, 36-02; MacKinzie Verke, PC, 34-07; Kallie Zinne, Jol, 33-06 1/2; Jill Mayer, BH, 33-03; Kamille Reynolds, HP, 32-07 1/2; Emily Blaney, BH, 32-03 1/2. 

Shot put: Saydee Wolff, Roun, 34-07; Teal Luther, For, 33-07; Brooklyn Pederson, BT, 33-06; Hope Opie, BL, 32-10; Katrina Feddes, Abs, 32-09 1/2; Shyan Davidson, BH, 32-06. 

Discus: Emily Poole, HP, 121-01; Hailey Poole, HP, 120-08; Carrie Lehman, BT, 102-05; Hope Opie, BL, 100-09; Kayree Dole, HP, 100-05; Sydney Alt, Roun, 96-08. 

Javelin: Hailey Poole, HP, 145-03; Emily Poole, HP, 120-01; Bailey Burley, Broad, 110-05; Brittany Frank, PC, 108-04; Alyssa Oyler, Bridger, 105-10; Shelbie Oblander, HP, 105-03.  

Category:

Upcoming Events

Tuesday, May 28, 2019
Tuesdays, Noon, Beartooth Grill, 305 1st Ave. S.
Tuesday, May 28, 2019
Fourth Tuesdays, 7 p.m., Eagles Hall, 313 W. Main, 628-4503
Wednesday, May 29, 2019
10 a.m., Laurel Public Library, 720 West Third Street, Laurel, 628-4961
Wednesday, May 29, 2019
Every Wednesday at 5:30 p.m., check www.laurelexchangeclub.org for more info. Find them on Facebook www.facebook.com/laurelexchangeclub . Email them to find out meeting time and to join: clubinfo@laurelexchangeclub.org The club will have a meeting or volunteer activity. Meeting location is Sid's East Side Bar & Grill on first and third Wednesdays of each month. Members and guests eat free.  Volunteer activity on the second Wednesday of each month. Check their facebook page for updates.  Every fourth Wednesday is for a club social activity. 
Monday, June 3, 2019
• Corinthian Lodge No. 72, AF&AM, first & third Monday, 7:30 p.m., Masonic Temple, Laurel Masonic Temple, 9900 Airport Road (except July-August)
Tuesday, June 4, 2019
Tuesdays, Noon, Beartooth Grill, 305 1st Ave. S.

Poll

Do you take flowers to a cemetery for Memorial Day?

The Laurel Outlook

 

Click Here to Check Out Our Latest Ads

We use Google cookies to determine our demographic of visitors to our site. You can opt out here.

We also use Twitter Analytics to track clicks from our twitter feed. 

You can find all the City Council documents that we have received here.