Breaking News

Panther boys win Lockwood Invite, girls take 3rd

Thursday, April 29, 2021
Article Image Alt Text

Park City’s Brylee Deklyen competes in the high jump at the Lockwood Invite on April 24. Photos courtesy Tina Zimdars

Article Image Alt Text

Panther Sophomore Stockton Zimdars (third from left) runs neck and neck with senior Garrett Zimdars in the 100m at the Lockwood Invite. Stockton finished in 1st with a time of 11.78 and Garrett was 2nd with 11.83. The Park City boys took 1st place in the meet.

April 24th

Lockwood Stadium

Boys

Park City 131.50, Harlowton-Ryegate 113, Big Timber (Sweet Grass) 50, Forsyth 37, Broadview-Lavina 34, Reed Point-Rapelje 27, Denton-Geyser-Stanford 24.75, Melstone 19.75, Lame deer 18.50, Lockwood 18, Lodge Grass 14.50, Roberts 9, Fromberg 6, Bridger 6, Custer-Hysham 1.

Girls

Big Timber (Sweet Grass) 101.25, Harlowton-Ryegate 97.75, Park City 67, Absarokee 58.25, Reed Point-Rapelje 32, Forsyth 27, Melstone 22, Broadview-Lavina 17, Lockwood 15.25, Denton-Geyser-Stanford 15, Bridger 14, Lodge Grass 14, Belfry 10, Lame deer 9, Roberrs 6.50, Fromberg 6, Custer-Hysham 1.

Girls individual results

Girls 100 Meter Dash Finals — 1, Martin, Emmy, Harlowton/Ry, 13.07. 2, Planichek, Tandy, Absarokee, 13.34. 3, Cooley, Emily, Sweet Grass, 13.45. 4, Roberts, Dakota, Harlowton/Ry, 13.54. 5, Grabowska, Leigha, Park City, 13.64. 6, Reed, Kara, Denton-Geyse, 13.65.

Girls 200 Meter Dash — 1, Martin, Emmy, Harlowton/Ry, 27.33. 2, Roberts, Dakota, Harlowton/Ry, 27.78. 3, Grabowska, Leigha, Park City, 27.86. 4, Reed, Kara, Denton-Geyse, 27.91. 5, Krehbiel, Leni, Melstone, 27.98. 6, Polivkova, Lea, Sweet Grass, 28.69.

Girls 400 Meter Dash — 1, Krehbiel, Leni, Melstone, 1:04.40. 2, Boshart, Alyssa, Sweet Grass, 1:05.12. 3, Aller, Aley, Sweet Grass, 1:06.23. 4, Heggem, Raelynn, Harlowton/Ry, 1:06.36. 5, Roberts, Dakota, Harlowton/Ry, 1:07.39. 6, Donald, Emma, Sweet Grass, 1:08.09.

Girls 800 Meter Run — 1, Fenley, Samantha, Harlowton/Ry, 2:33.99. 2, Wood, Natalie, Sweet Grass, 2:34.95. 3, Hagl, Alexis, Harlowton/Ry, 2:41.41. 4, Frank, Abby, Park City, 2:44.20. 5, Anderson, Gracie, Harlowton/Ry, 2:49.66. 6, Kombol, Kayla, Melstone, 2:53.83.

Girls 1600 Meter Run — 1, Wood, Natalie, Sweet Grass, 5:36.86. 2, Frank, Abby, Park City, 6:00.13. 3, Kombol, Kayla, Melstone, 6:05.23. 4, Anderson, Makenzie, Lockwood, 6:08.87. 5, Pretty On Top, Shantell, Lodge Grass, 6:12.08. 6, McCaffree, Breelynn, Forsyth, 6:12.09.

Girls 3200 Meter Run — 1, Hoffman, Abigail, Park City, 13:10.75. 2, Pretty On Top, Shantell, Lodge Grass, 13:38.16. 3, Anderson, Makenzie, Lockwood, 14:17.39. 4, Pretty On Top, Tyressa, Lodge Grass, 14:49.94. 5, Glennie, Katie, Harlowton/Ry, 15:02.86.

Girls 100 Meter Hurdles — 1, Boshart, Alyssa, Sweet Grass, 16.95. 2, Herden, Whitney, Belfry, 17.98. 3, Smotherman, Tristan, Forsyth, 18.05. 4, Fenley, Samantha, Harlowton/Ry, 18.34. 5, Reed, Kara, Denton-Geyse, 18.42. 6, Schwend, Cassidy, Bridger, 19.51.

Girls 300 Meter Hurdles — 1, Polivkova, Lea, Sweet Grass, 50.23. 2, Reed, Kara, Denton-Geyse, 50.39. 3, Fenley, Samantha, Harlowton/Ry, 53.46. 4, Grabowska, Leigha, Park City, 54.09. 5, Herden, Whitney, Belfry, 54.78. 6, Kombol, Kayla, Melstone, 56.57.

Girls 4x100 Meter Relay — 1, Harlowton/Ryegate ‘A’ (Martin, Emmy, Roberts, Dakota, Caballero, Isa, Heggem, Raelynn ), 53.04. 2, Forsyth ‘A’ (Schiffer, Cassandra, Montgomery, Madeline, Montgomery, Jade, Smotherman, Tristan ), 56.51. 2, Park City ‘A’ (Grabowska, Leigha, Baker, Addie, Dedmore, Tasha, Deklyen, Brylee ), 56.51. 4, Absarokee ‘A’ (McDowell, Maggie, Campbell, Kailey, Baver, Hattie, Planichek, Tandy ), 56.95. 5, Lockwood ‘A’ (Kiel, Taylor, Hoffman, Aiyanna, Hassler, Kinsey, Kuntz, Gracie ), 58.40. 6, Broadview-Lavina ‘A’ (Tooke, Alyson, Beckett, Callie, Tuszynski, Adeline, Monsen, Liella ), 58.97.

Girls 4x400 Meter Relay — 1, Harlowton/Ryegate ‘A’ (Martin, Emmy, Hagl, Alexis, Roberts, Dakota, Heggem, Raelynn ), 4:38.24. 2, Reed Point/Rapelje ‘A’ (Holderman, Allana, Ketola, Bristol, Albers, Justice, Jarrett, Loli ), 4:58.13.

Girls High Jump — 1, Cooley, Emily, Sweet Grass, 5-00. 2, Herzog, Lily, Reed Point/R, 4-06. 3, Ketchum, Kameryn, Sweet Grass, 4-04. 3, Eleazer, Keeley, Lockwood, 4-04. 3, Fenley, Samantha, Harlowton/Ry, 4-04. 3, Russell, Shayla, Absarokee, 4-04.

Girls Pole Vault — 1, Planichek, Tandy, Absarokee, J7-06. 1, Campbell, Kailey, Absarokee, J7-06. 3, Schiffer, Cassandra, Forsyth, J7-00. 4, Walton, MaKenzie, Absarokee, J6-06. 5, Doll, Brighid, Roberts, J6-00. 6, Walton, MeKayla, Absarokee, J6-00.

Girls Long Jump — 1, Polivkova, Lea, Sweet Grass, 14-06.50. 2, Dedmore, Tasha, Park City, 14-00.75. 3, Herzog, Lily, Reed Point/R, 14-00.50. 3, Smotherman, Tristan, Forsyth, 14-00.50. 5, Thurston, Kelsey, Melstone, 13-10. 6, Kuntz, Jermaine, Roberts, 13-05. 6, Caballero, Isa, Harlowton/Ry, 13-05.

Girls Triple Jump — 1, Herzog, Lily, Reed Point/R, 31-07. 2, Ketchum, Kameryn, Sweet Grass, 30-05. 3, Hagl, Alexis, Harlowton/Ry, 29-09. 4, Fiske, Hailey, Broadview-La, 28-09.50. 5, Pospisil, Dylann, Bridger, 28-09. 6, Goltz, Mya, Bridger, 28-08.

Girls Shot Put — 1, Cooley, Emily, Sweet Grass, 31-11.50. 2, Doney, Maddy, Lame Deer, 28-03.75. 3, Feddes, Lexi, Absarokee, 27-10.50. 4, Fiske, Hailey, Broadview-La, 26-11.50. 5, Roberts, Nikki, Bridger, 26-10.25. 6, Mclean, paris, Lame Deer, 26-02.

Girls Discus Throw — 1, Feddes, Lexi, Absarokee, 88-11. 2, Fiske, Hailey, Broadview-La, 84-07. 3, Guffey, Siera, Fromberg, 83-00. 4, McDowell, Maggie, Absarokee, 80-04. 5, Roberts, Nikki, Bridger, 79-08. 6, Schladweiler, Abby, Reed Point/R, 75-07.

Girls Javelin Throw — 1, Frank, Abby, Park City, 97-07. 2, Hess, Cadee, Park City, 85-10. 3, Goltz, Mya, Bridger, 85-00. 4, Bertolino, Bentley, Roberts, 83-09. 5, Montgomery, Madeline, Forsyth, 81-05. 6, Clark, Sarah, Custer-Hysha, 80-01.

Boys individual results

Boys 100 Meter Dash — 1, Zimdars, Stockton, Park City, 11.78. 2, Zimdars, Garrett, Park City, 11.83. 3, Wester, Rowan, Forsyth, 11.84. 4, Blatter, Cole, Harlowton/Ry, 12.04. 5, Kombol, Tyler, Melstone, 12.07. 6, Kelly, Garett, Lockwood, 12.46.

Boys 200 Meter Dash — 1, Woldstad, Colter, Harlowton/Ry, 24.49. 2, Zimdars, Garrett, Park City, 24.74. 3, Kombol, Tyler, Melstone, 24.85. 4, Wester, Rowan, Forsyth, 24.95. 5, Mcgillvary, Gage, Sweet Grass, 25.23. 6, Kelly, Garett, Lockwood, 25.57.

Boys 400 Meter Dash — 1, Ferguson, Ty, Sweet Grass, 52.91. 2, Zimdars, Garrett, Park City, 53.57. 3, Mcgillvary, Gage, Sweet Grass, 55.63. 4, Hiner, Romulus, Harlowton/Ry, 56.76. 5, Glennie, Angus, Harlowton/Ry, 56.83. 6, Kelly, Garett, Lockwood, 57.45.

Boys 800 Meter Run — 1, Story, Wyatt, Park City, 2:15.70. 2, Blankenship, Lee, Roberts, 2:17.27. 3, Ferguson, Ty, Sweet Grass, 2:22.15. 4, Fleming, Colter, Sweet Grass, 2:23.88. 5, Howell, Colter, Denton-Geyse, 2:26.53. 6, Clark, Trevor, Reed Point/R, 2:26.59.

Boys 1600 Meter Run — 1, Emerson, journey, Lame Deer, 4:58.81. 2, White, Dai’Vyon, Lodge Grass, 4:59.89. 3, Howell, Colter, Denton-Geyse, 5:02.74. 4, Karpstein, Lee, Broadview-La, 5:14.31. 5, Fleming, Colter, Sweet Grass, 5:22.64. 6, Russell, Alex, Custer-Hysha, 5:23.56.

Boys 3200 Meter Run — 1, Fenley, Ryan, Harlowton/Ry, 10:42.29. 2, Emerson, journey, Lame Deer, 10:42.35. 3, White, Dai’Vyon, Lodge Grass, 11:08.09. 4, Karpstein, Lee, Broadview-La, 11:55.36. 5, Contreraz, Beau, Lockwood, 12:11.94. 6, Koch, Jack, Roberts, 12:19.12.

Boys 110 Meter Hurdles — 1, Zimdars, Stockton, Park City, 17.91. 2, Wicks, Mason, Park City, 20.06. 3, Kordonowy, Jeff, Lockwood, 21.40. 4, DeBolt, Aiden, Lockwood, 22.52.

Boys 300 Meter Hurdles — 1, Zimdars, Stockton, Park City, 45.14. 2, Gauthier, Jake, Park City, 46.80. 3, Todhunter, Jason, Harlowton/Ry, 48.02. 4, Tuszynski, Hank, Broadview-La, 48.73. 5, Kordonowy, Jeff, Lockwood, 52.19. 6, Gee, Zach, Park City, 54.20.

Boys 4x100 Meter Relay — 1, Park City ‘A’ (Stepper, Holden, Zimdars, Stockton, Gauthier, Jake, Zimdars, Garrett ), 46.37. 2, Harlowton/Ryegate ‘A’ (Mysse, Johnny, Blatter, Cole, Hiner, Romulus, Woldstad, Colter ), 47.19. 3, Sweet Grass County ‘A’ (Nation, Sage, Mosness, Trevor, Mcgillvary, Gage, Shepard, Sam ), 47.96. 4, Forsyth ‘A’ (Vannattan, Paden, Umfleet, Solomon, Stevens, Brayson, Wester, Rowan ), 48.65. 5, Broadview-Lavina ‘A’ (Hamilton, Ethan, Sanguins, William, Karpstein, Lee, Tuszynski, Hank ), 49.05. 6, Lockwood ‘A’ (Yanzick, Quintance, Kelly, Garett, Kordonowy, Jeff, Contreraz, Beau ), 49.70.

Boys 4x400 Meter Relay — 1, Harlowton/Ryegate ‘A’ (Hiner, Romulus, Fenley, Ryan, Glennie, Angus, Woldstad, Colter ), 3:43.04. 2, Park City ‘A’ (Gauthier, Jake, Story, Wyatt, Bal, Ryan, Stepper, Holden ), 3:47.58. 3, Forsyth ‘A’ (Umfleet, Solomon, Thornton, Tylor, Herndon, Riley, Stevens, Brayson ), 4:16.96. 4, Melstone ‘A’ (Thurston, Colby, Strasszer, Abner, Stensvad, Wiley, Kutluk, Kerem ), 4:18.02. 5, Reed Point/Rapelje ‘A’ (Broyles, Jacob, Ray, Max, Mensik, Bobbie, Shane, Jason ), 4:18.56.

Boys High Jump — 1, Keating, Chase, Reed Point/R, 5-10. 2, Blatter, Cole, Harlowton/Ry, 5-08. 3, Becker, Ace, Denton-Geyse, 5-04. 3, Glennie, Angus, Harlowton/Ry, 5-04. 5, Vincent, Kain, Denton-Geyse, 5-02. 5, Wicks, Mason, Park City, 5-02. 5, Kutluk, Kerem, Melstone, 5-02. 5, Witt, Gage, Park City, 5-02.

Boys Pole Vault — 1, Blatter, Cole, Harlowton/Ry, 10-00. 2, Shields, Brody, Denton-Geyse, 7-06.

Boys Long Jump — 1, Keating, Chase, Reed Point/R, 19-01.50. 2, Woldstad, Colter, Harlowton/Ry, 18-09.50. 3, Mosness, Trevor, Sweet Grass, 18-08. 4, Zimdars, Garrett, Park City, 18-07.50. 5, Becker, Ace, Denton-Geyse, 18-01. 6, Kombol, Tyler, Melstone, 17-08.

Boys Triple Jump — 1, Fenley, Ryan, Harlowton/Ry, 40-10.75. 2, Woldstad, Colter, Harlowton/Ry, 40-00. 3, Mosness, Trevor, Sweet Grass, 39-07.75. 4, Sanguins, William, Broadview-La, 38-02.25. 5, Kombol, Tyler, Melstone, 37-09.50. 6, Stepper, Holden, Park City, 37-02.75.

Boys Shot Put — 1, Kessler, Ben, Park City, 39-09. 2, Sanguins, William, Broadview-La, 38-07. 3, Althoff, Zach, Bridger, 38-00.50. 4, Kombol, Tyler, Melstone, 37-01. 5, Cowell, Ty, Sweet Grass, 36-01. 6, Bighorn, Nahshon, Lame Deer, 35-09. 6, Brien, Jacob, Lodge Grass, 35-09.

Boys Discus Throw — 1, Vannattan, Paden, Forsyth, 130-11. 2, Sanguins, William, Broadview-La, 112-05. 3, Kessler, Ben, Park City, 110-10.50. 4, Yorke, Waylon, Reed Point/R, 100-04.50. 5, Coleman, Colby, Park City, 100-03.50. 6, Umfleet, Solomon, Forsyth, 94-04.

Boys Javelin Throw — 1, Todhunter, Jason, Harlowton/Ry, 169-11. 2, Kessler, Ben, Park City, 144-01. 3, Palacios, Sal, Fromberg, 131-06. 4, Wester, Rowan, Forsyth, 115-09. 5, Hubbard, Cannon, Forsyth, 115-07. 6, Becker, Ace, Denton-Geyse, 111-08.

Category:

Upcoming Events

Monday, May 10, 2021
Mondays, 1:30 p.m., 201 1/2 E Main St.
Monday, May 10, 2021
Second & fourth Monday at 11 a.m., Big Horn Resort, 1801 Majestic Lane, 281-8455
Monday, May 10, 2021
Free, 2nd Monday, 3-5 p.m., Frontier Cancer Center, 1315 Golden Valley Cir., Billings, 800-227-2345
Wednesday, May 12, 2021
Wednesdays, 7 p.m., 201 1/2 E. Main St., Laurel
Thursday, May 13, 2021
2nd Thursday, 6 p.m., Council Chambers
Monday, May 17, 2021
Mondays, 1:30 p.m., 201 1/2 E Main St.

Poll

Do you recycle or compost?

The Laurel Outlook

 

We use Google cookies to determine our demographic of visitors to our site. You can opt out here.

We also use Twitter Analytics to track clicks from our twitter feed.