Breaking News

Laurel Track and Field results posted

Thursday, April 15, 2021
Jace McNeil at the Colstrip Meet during his 1st place winning throw of 157’2”. McNeil also took 1st in the javelin at the Laurel #2 Meet with a toss of 142’2”. Courtesy photo

Jace McNeil at the Colstrip Meet during his 1st place winning throw of 157’2”. McNeil also took 1st in the javelin at the Laurel #2 Meet with a toss of 142’2”. Courtesy photo

The Lady Loco track and field team has won all four meets thus far and the boys have won three–of–four at the halfway point in the season. Their next meet is Tuesday at the Billings Central Invite.

April 6

Laurel #1 Meet Laurel Sports Stadium

Girls

Laurel 216, Sweet Grass County 67, Red Lodge 62, Manhattan Christian 48, Whitehall 42.

Boys

Laurel 179, Red Lodge 75, Park City 74, Columbus 66, Manhattan Christian 48.

April 10

Colstrip Invite Colstrip HS

Girls

Laurel 247.5, Colstrip 104, Shepherd 77.5, Circle 60, Hardin 55, Billings Central 46, roundup 23, Forsyth 10, Lockwood 8, Lodge Grass 4.

Boys

Laurel 209.5, Hardin 184, Billings Central 65.5, Circle 62.5, Shepherd 39, Colstrip 36, Roundup 23, Lame Deer 8, Lockwood 6.5

April 13

Laurel #2 Meet Laurel Sports Stadium

Girls

Laurel 163, Fergus 129, Columbus 51, Park City 39, Three Forks 33, Bridger 32, Whitehall 30, Joliet 16, Powder River 10, Hobson/ Moore/Judith Gap 7.

Boys

Fergus 133, Laurel 110.75, Park City 92, Hobson/Moore/Judith Gap 50, Columbus 49.75, Three Forks 46, Joliet 20.

Girls 100 Meter Dash Finals

1, Hoagland, Maxine, Whitehall, 13.52. 2, Campbell, Krista, Bridger, 13.90. 3, Armstrong, Rylee, Fergus, 13.95. 4, Whitehurst, Katie, Whitehall, 13.96. 5, LePage, June, Fergus, 14.02. 6, VanVleet, Addie, Three Forks, 14.16.

Girls 200 Meter Dash

1, Hoagland, Maxine, Whitehall, 28.79. 2, Murphy, Jasmyn, Three Forks, 28.91. 3, Campbell, Krista, Bridger, 29.10. 4, Auck, Dakota, Hobson-Moore, 29.19. 5, Crouse, Elsie, Fergus, 29.56. 6, Lisle, Koryanne, Fergus, 29.67.

Girls 400 Meter Dash

1, Sheils, Makenzie, Columbus, 1:05.68. 2, Campbell, Krista, Bridger, 1:10.46. 3, Dedmore, Tasha, Park City, 1:11.61. 4, Davis, Emily, Columbus, 1:13.72. 5, Montgomery, Aspen, Fergus, 1:13.76. 6, deGuzman, Catherine, Fergus, 1:15.78.

Girls 800 Meter Run

1, Cook, Carly, Laurel, 2:24.18. 2, Timm, Grace, Laurel, 2:24.81. 3, Mourich, Andria, Laurel, 2:31.14. 4, Plymale, Kelsey, Columbus, 2:38.67. 5, Phansombun, Winnie, Fergus, 2:39.84. 6, Frank, Abby, Park City, 2:42.37.

Girls 1600 Meter Run

1, Plymale, Kelsey, Columbus, 5:40.58. 2, Smith, Adeline, Columbus, 6:03.27. 3, Phansombun, Winnie, Fergus, 6:07.85. 4, Naber, Alex, Fergus, 6:16.27. 5, Erving, Madison, Laurel, 6:17.79. 6, Fulbright, Ellie, Fergus, 6:57.86.

Girls 3200 Meter Run

1, Hoffman, Abigail, Park City, 13:13.21. 2, Naber, Alex, Fergus, 14:13.87. 3, Rasmussen, Rachel, Powder River, 15:19.03.

Girls 100 Meter Hurdles

1, LePage, June, Fergus, 17.04. 2, Armstrong, Rylee, Fergus, 17.52. 3, McNeil, Macie, Laurel, 17.68. 4, Maack, Morgan, Laurel, 17.76. 5, Ross, Aniya, Fergus, 18.52. 6, Schiuchetti, Samantha, Fergus, 18.57.

Girls 300 Meter Hurdles

1, Murphy, Jasmyn, Three Forks, 53.23. 2, LePage, June, Fergus, 55.10. 3, Grabowska, Leigha, Park City, 57.71. 4, Scarbro, Nancy, Columbus, 59.15. 5, Schiuchetti, Samantha, Fergus, 59.54. 6, Franz, Hanna, Fergus, 1:01.59.

Girls 4x100 Meter Relay

1, Fergus ‘A’ 54.32. 2, Joliet ‘A’ 58.29. 3, Park City ‘A’ 59.92.

Girls 4x400 Meter Relay

1, Laurel ‘A’ 4:14.41. 2, Laurel ‘B’ 4:45.40. 3, Fergus ‘A’ 5:07.19. 4, Park City ‘A’ 5:22.85.

Girls High Jump

1, Pospisil, Dylann, Bridger, J4-04. 2, Warburton, Savana, Joliet, J4-04. 3, Kuhlmann, Ellie, Fergus, J4-02. 4, Martin, Abigail, Powder River, J4-02. 5, deGuzman, Catherine, Fergus, J4-00. 5, Ross, Aniya, Fergus, J4-00.

Girls Pole Vault

1, Leeds, Laney, Laurel, J9-06. 2, Franz, Hanna, Fergus, J6-06. 2, Scarbro, Nancy, Columbus, J6-06. 4, Linday, Brianna, Laurel, J6-06. 5, Caswell, Alexa, Laurel, J6-00. 6, Mickelson, Mattison, Laurel, J5-06.

Girls Long Jump

1, Willis, Gracey, Laurel, 15-10.75. 2, Murphy, Jasmyn, Three Forks, 15-00.50. 3, Whitehurst, Katie, Whitehall, 14-05.50. 4, Caswell, Alexa, Laurel, 14-01. 5, Franz, Hanna, Fergus, 13-11. 6, Auck, Dakota, Hobson-Moore, 13-08.25.

Girls Triple Jump

1, Willis, Gracey, Laurel, 33-01. 2, Gibbs, Kolby, Laurel, 32-09.25. 3, Murphy, Jasmyn, Three Forks, 32-05. 4, Armstrong, Rylee, Fergus, 30-11.25. 5, Auck, Dakota, Hobson-Moore, 30-09. 6, McNeil, Macie, Laurel, 30-08.50.

Girls Shot Put

1, Zimmer, Kylie, Fergus, 41-06.50. 2, Harper, Teigan, Laurel, 36-10. 3, Graves, Bailey, Laurel, 32-04.50. 4, Hood, Kali, Columbus, 31-08. 5, Ross, Aniya, Fergus, 31-02. 6, Graves, Kaiya, Laurel, 30-08.50.

Girls Discus Throw

1, Zimmer, Kylie, Fergus, 117-04. 2, Graves, Bailey, Laurel, 115-01. 3, Graves, Kaiya, Laurel, 97-11.50. 4, Linday, Brianna, Laurel, 90-00.50. 5, Wise, Katie, Fergus, 89-05. 6, Maynard, Paige, Laurel, 84-05.

Girls Javelin Throw

1, Harris, Keeli, Laurel, 119-05. 2, Graves, Bailey, Laurel, 114-04. 3, Frank, Abby, Park City, 105-01. 4, Leeds, Laney, Laurel, 102-01. 5, Fike, Daeja, Laurel, 101-05. 6, Cole, Anna, Laurel, 90-04.

Boys 100 Meter Dash

1, Grover, Ashton, Fergus, 11.82. 2, Patnode, Rhett, Hobson-Moore, 12.06. 3, Zimdars, Stockton, Park City, 12.07. 4, Hayder, Colten, Three Forks, 12.09. 5, Swanz, Jackson, Hobson-Moore, 12.17. 6, Marquart, Isiah, Fergus, 12.22.

Boys 200 Meter Dash

1, Grover, Ashton, Fergus, 24.27. 2, Patnode, Rhett, Hobson-Moore, 25.22. 3, Buchignani, Jacob, Three Forks, 25.46. 4, Hayder, Colten, Three Forks, 25.48. 5, Gilbert, Trace, Hobson-Moore, 25.77. 6, Gauthier, Jake, Park City, 26.00.

Boys 400 Meter Dash

1, Zimdars, Garrett, Park City, 54.76. 2, Burrows, Chase, Laurel, 55.41. 3, Hanser, John, Columbus, 55.66. 4, Golding, Garrett, Three Forks, 57.98. 5, Butler, Cashe, Joliet, 58.31. 6, Potts, Devon, Three Forks, 58.89.

Boys 800 Meter Run

1, Trostle, Colton, Laurel, 2:16.20. 2, Williams, Bryce, Joliet, 2:17.49. 3, Story, Wyatt, Park City, 2:17.85. 4, Plymale, James, Columbus, 2:19.25. 5, Vesbach, Elias, Columbus, 2:19.79. 6, Robinson, Jalen, Fergus, 2:24.26.

Boys 1600 Meter Run

1, Plymale, James, Columbus, 5:06.67. 2, Williams, Bryce, Joliet, 5:11.40. 3, Gage, Pason, Laurel, 5:18.72. 4, Heacock, Eli, Powder River, 5:19.49. 5, Johnston, Beau, Three Forks, 5:20.35. 6, Johnson, Ethan, Laurel, 5:20.77.

Boys 3200 Meter Run

1, Paris, Dylan, Laurel, 10:38.44. 2, Vesbach, Elias, Columbus, 11:19.80. 3, Johnston, Beau, Three Forks, 11:21.36. 4, Foote, Owen, Laurel, 11:32.57. 5, Henry, Jonah, Laurel, 11:48.91. 6, Volmer, Ty, Laurel, 11:51.00.

Boys 110 Meter Hurdles

1, Norslien, Gage, Fergus, 16.59. 2, Swanz, Jackson, Hobson-Moore, 16.87. 3, Tschacher, Wesley, Laurel, 17.76. 4, Burrows, Chase, Laurel, 17.97. 5, Zimdars, Stockton, Park City, 18.66. 6, Flemmon, Daylen, Laurel, 20.33.

Boys 300 Meter Hurdles

1, Norslien, Gage, Fergus, 44.09. 2, Zimdars, Stockton, Park City, 44.57. 3, Swanz, Jackson, Hobson-Moore, 45.19. 4, Boyce, Jett, Fergus, 45.34. 5, Gauthier, Jake, Park City, 49.64. 6, Netburn, Kieran, Fergus, 49.73.

Boys 4x100 Meter Relay

1, Fergus ‘A’ 47.06. 2, Park City ‘A’ 47.29. 3, Columbus ‘A’ 47.42. 4, Three Forks ‘A’ 48.61. 5, Hobson-Moore-Judith Gap ‘A’ 50.08. 6, Bridger ‘A’ 50.85.

Boys 4x400 Meter Relay

1, Laurel ‘A’ 3:40.08. 2, Fergus ‘A’ 4:00.24. 3, Park City ‘A’ 4:03.91. 4, Columbus ‘A’ 4:08.69. 5, Joliet ‘A’ 4:09.10. 6, Three Forks ‘A’ 4:11.02.

Boys High Jump

1, Long, Owen, Three Forks, J5-08. 2, Fleming, Kyler, Fergus, J5-08. 3, Schwend, Tanner, Laurel, J5-04. 4, Robinson, Jalen, Fergus, J5-04. 5, Witt, Gage, Park City, J5-04. 6, Billbrey, Jaxon, Powder River, J5-02. 6, Buessing, Jacob, Bridger, J5-02. 6, Tschacher, Wesley, Laurel, J5-02. 6, Adams, Mason, Columbus, J5-02.

Boys Pole Vault

1, Gray, Lucas, Laurel, J11-00. 2, Meier, Garrett, Columbus, J9-00. 3, Kyhl, Easton, Laurel, J9-00. 4, Wersland, Kade, Laurel, J8-00. 5, Ness, Ryan, Laurel, J8-00. 5, Meier, Wyatt, Columbus, J8-00.

Boys Long Jump

1, Swanz, Jackson, Hobson-Moore, 19-00. 2, Marquart, Isiah, Fergus, 18-11.50. 3, Zimdars, Garrett, Park City, 17-10. 4, Kornegay, Steven, Hobson-Moore, 17-07. 5, Fleming, Kyler, Fergus, 17-05.50. 6, Wagner, Brendan, Whitehall, 17-03.

Boys Triple Jump

1, Fleming, Kyler, Fergus, 39-09.50. 2, Stepper, Holden, Park City, 37-00. 3, Buessing, Jacob, Bridger, 36-08. 4, Zentner, Rod, Bridger, 35-04. 5, Witt, Gage, Park City, 35-01.50. 6, Kindsfather, Taetin, Park City, 34-11.

Boys Shot Put

1, Karhi, Christian, Fergus, 45-07. 2, Morris, Dylan, Fergus, 41-04. 3, Kessler, Ben, Park City, 40-01.50. 4, Minow, Kyle, Powder River, 36-11.50. 5, Smith, Dylan, Whitehall, 36-04.25. 6, Wolfe, Christian, Fergus, 35-08.

Boys Discus Throw

1, Kessler, Ben, Park City, 130-01. 2, Norslien, Seth, Fergus, 121-09. 3, Karhi, Christian, Fergus, 117-04. 4, Folts, Colton, Laurel, 115-03. 5, Smith, Dylan, Whitehall, 111-07. 6, Zimmer, Sean, Fergus, 108-11.

Boys Javelin Throw

1, McNeil, Jace, Laurel, 142-02. 2, Kessler, Ben, Park City, 136-06. 3, Dennis, Cody, Laurel, 128-11. 4, Deriana, Anthony, Three Forks, 126-09. 5, Wolfe, Christian, Fergus, 125-07. 6, Palacios, Sal, Fromberg, 121-09.

Category:

Upcoming Events

Monday, May 10, 2021
Mondays, 1:30 p.m., 201 1/2 E Main St.
Monday, May 10, 2021
Second & fourth Monday at 11 a.m., Big Horn Resort, 1801 Majestic Lane, 281-8455
Monday, May 10, 2021
Free, 2nd Monday, 3-5 p.m., Frontier Cancer Center, 1315 Golden Valley Cir., Billings, 800-227-2345
Wednesday, May 12, 2021
Wednesdays, 7 p.m., 201 1/2 E. Main St., Laurel
Thursday, May 13, 2021
2nd Thursday, 6 p.m., Council Chambers
Monday, May 17, 2021
Mondays, 1:30 p.m., 201 1/2 E Main St.

Poll

Do you recycle or compost?

The Laurel Outlook

 

We use Google cookies to determine our demographic of visitors to our site. You can opt out here.

We also use Twitter Analytics to track clicks from our twitter feed.