Laurel athletes shine at Billings meet

Photos by Gloria Allwin photography.  Locomotive Island Lucas runs to the finish line against some of the top schools of the area at the Billings Invitational.
Taylor Ludwig had an outstanding meet, finishing in the top three in the 100, 200 and 400 meter runs.

By GARRETT HARR

Outlook staff writer

 

At the Billings Public Schools Invitational at Billings West last week Laurel showed just how athletic they could be against some of the top schools.

Levi Taylor took third in the 1600 meters with a time of 3:34.57. Isaiah Renner took third in the long jump and Casey Cole took first in the javelin.

From the girls team Taylor Ludwig took third in the 100, 200 and took second in the 400 meters. 

The Laurel track meet, in Laurel, scheduled for April, 18, has been moved to April 25.

 

Boys

Team scores: 1. Billings West 97, 2. Billings Senior 85, 3. Sidney 65, 4. Natrona County 55, 5. Sheridan 38.33, 6. Laurel 31.

100: 1, Anderson, Keaton, Billings Senior, 11.20. 2, Marks, Colin, Park Co., 11.22. 3, Collins, Haiden, Fergus Co., 11.26. 4, Johnstone, Cade, Forsyth, 11.30. 5, Vanderlaan, Keith, Custer Co., 11.31.

200: 1, Anderson, Keaton, Billings Senior, 22.37. 2, Marks, Colin, Park Co., 22.67. 3, McGinnis, Michael, Sidney, 22.69. 4, Estrada, David, Billings Senior, 22.78. 5, Johnstone, Paul, Forsyth, 22.92. 

400: 1, LaRance, Dawson, Billings Senior, 50.19. 2, Grinwis, Jacob, Belgrade, 50.43. 3, Johnstone, Cade, Forsyth, 51.20. 4, Ans, Micah, Billings Senior, 51.29. 5, Estrada, David, Billings Senior, 52.67.

800: 1, LaRance, Dawson, Billings Senior, 1:53.82. 2, Grinwis, Jacob, Belgrade, 1:55.14. 3, Jones, Trace, Sidney, 1:59.99. 4, Petsch, Simon, Billings West, 2:01.11. 5, Goss, Tymer, Sheridan, 2:06.12.

1600: 1, Condelario, Garrett, Natrona Co., 4:30.33. 2, Gonda, Brian, Sheridan, 4:30.57. 3, Taylor, Levi, Laurel, 4:34.57. 4, Petsch, Simon, Billings West, 4:35.55. 5, McCafferty, Jered, Sheridan, 4:35.87.  

3200: 1, Condelario, Garrett, Natrona Co., 9:56.75. 2, Taylor, Levi, Laurel, 10:11.24. 3, Weydeveld, Gibson, Natrona Co., 10:34.48. 4, Degan, Sawyer, Belgrade, 10:39.97. 5, Barrie, Adam, Billings West, 10:40.80.

110 hurdles: 1, Graves, Brad, Huntley Project, 15.00. 2, Riegert, Alec, Sheridan, 15.23. 2, Patelis, Kyle, Billings West, 15.23. 4, Platt, Winston, Billings West, 15.29. 5, Brensdal, Bryan, Skyview, 15.59.

300 hurdles: 1, Riegert, Alec, Sheridan, 41.12. 2, Graves, Brad, Huntley Project, 41.97. 3, Boedecker, Drew, Sheridan, 42.12. 4, Platt, Winston, Billings West, 42.22. 5, Burk, Tyler, Custer Co., 42.41.

400 relay: 1, Billings Senior ‘A’ (Williams, Evan; Ans, Micah; Estrada, David; Anderson, Keaton ), 43.43. 2, Billings West ‘A’ 43.74. 3, Sidney ‘A’ 43.93. 4, Custer Co ‘A’ 44.51. 5, Sheridan ‘A’ 44.66.

1600 relay: 1, Billings West ‘A’ (Carpenter, Milo; Borroughs, Eyezahah; Mock, Ryan; Petsch, Simon), 3:28.13. 2, Sidney ‘A’ 3:31.17. 3, Custer Co ‘A’ 3:34.07. 4, Forsyth ‘A’ 3:34.40. 5, Natrona Co. ‘A’ 3:37.16.

High jump: 1, Anderson, Keaton, Billings Senior, 6-05. 2, Norvelle, Brett, Natrona Co., 6-03. 3, Livingston, Rily, Columbus, J6-03. 4, Olson, Ry, Joliet, 5-11. 5, Graham, Jaden, Fergus Co., J5-11.

Pole vault: 1, Hughes, Garrison, Sidney, 15-06. 2, Wacaser, Scott, Skyview, 14-00. 3, Heringer, Wyatt, Sidney, 12-00. 4, Weeden, Carson, Fergus Co., J12-00. 5, Henshaw, Connor, Natrona Co., J12-00. 

Long jump: 1, Anderson, Keaton, Billings Senior, 21-08. 2, Platt, Winston, Billings West, 21-03. 3, Renner, Isaiah, Laurel, 21-02. 4, Brown, Hunter, Natrona Co., 20-07. 5, Daniels, Elijah, Columbus, 20-03.

Triple jump: 1, McGinnis, Michael, Sidney, 42-09.25. 2, Brown, Hunter, Natrona Co., 42-07.25. 3, Olson, Ry, Joliet, 41-07.50. 4, Norvelle, Brett, Natrona Co., 41-05. 5, Rowlison, Taylor, Joliet, 40-08.25.

Shot put: 1, Deming, Braydon, Billings West, 55-04.50. 2, Deming, Bryson, Billings West, 54-02.25. 3, Miller, Blade, Billings West, 54-00.75. 4, Hughes, Carter, Sidney, 52-07. 5, Bartsch, Emmit, Billings Senior, 48-09. 

Discus: 1, Deming, Braydon, Billings West, 166-08. 2, Hughes, Carter, Sidney, 163-10. 3, Deming, Bryson, Billings West, 161-02. 4, Miller, Blade, Billings West, 156-04. 5, Bartsch, Emmit, Billings Senior, 156-01.

Javelin: 1, Cole, Casey, Laurel, 186-01. 2, Hennelly, Ronnie, Colstrip, 167-08. 3, Voss, Ben, Billings Central, 160-08. 4, Gray, Tyler, Billings Central, 159-00. 5, Olson, Ty, Joliet, 155-06.

 

Girls

Team scores: Billings Senior 99.50, 2. Billings West 64.50, 3. Sheridan 64, 4. Huntley Project 48, 5. Buffalo 42, 6. Belgrade 36, 7. Laurel 35.

100: 1, Brockel, Maddie, Billings West, 12.58. 2, Rafferty, Riley, Sheridan, 12.68. 3, Ludwig, Taylor, Laurel, 12.95. 4, Helterbran, Shae, Billings West, 13.01. 5, Terry, Katrina, Billings West, 13.06. 5, Scherffius, Ellie, Billings West, 13.06.

200: 1, Rafferty, Riley, Sheridan, 25.66. 2, Whitney, Maysee, Billings Senior, 26.30. 3, Ludwig, Taylor, Laurel, 26.44. 4, Albrecht, Willa, Billings West, 26.77. 5, Lebrun, Amber, Columbus, 27.26.

400: 1, Graves, Alana, Huntley Project, 1:01.74. 2, Ludwig, Taylor, Laurel, 1:02.01. 3, Gilcrist, Jordan, Billings Senior, 1:02.36. 4, Metzenberg, Myhia, Custer Co., 1:02.83. 5, Whitney, Maysee, Billings Senior, 1:02.97. 6, Zimmer, Laura, Billings Senior, 1:03.45. 

800: 1, Eitel, Pipi, Belgrade, 2:20.58. 2, Vladic, Tiahna, Billings Senior, 2:21.87. 3, Olsen, Molly, Natrona Co., 2:22.63. 4, Zimmer, Laura, Billings Senior, 2:23.26. 5, Robison, Pippin, Sheridan, 2:24.15. 6, Hanson, Whitney, Colstrip, 2:25.49.

1600: 1, Eitel, Pipi, Belgrade, 5:07.54. 2, Vladic, Tiahna, Billings Senior, 5:08.63. 3, Vosler, Morgan, Custer Co., 5:26.86. 4, Robinson, Xiomara, Sheridan, 5:27.38. 5, Elmer, Jessica, Laurel, 5:28.93. 6, Hallgrimson, Jaylyn, Billings Senior, 5:30.94. 

3200: 1, Alicke, Laura, Sheridan, 11:35.44. 2, Olsen, Molly, Natrona Co., 11:47.38. 3, Barrie, Kendal, Billings West, 12:29.94. 4, Jensen, Sara, Billings West, 12:31.08. 5, Bellrock, Charlie, Hardin, 12:38.52.

100 hurdles: 1, Whitney, Maysee, Billings Senior, 15.70. 2, James, Marissa, Fergus Co., 15.92. 3, Wagner, Miranda, Buffalo, 16.49. 4, Stoppel, Kailee, Billings West, 16.50. 5, Chapin, Madison, Buffalo, 16.76.

300 hurdles: 1, Bomar, Peyton, Sheridan, 47.69. 2, Goehring, Julette, Buffalo, 49.55. 3, Stoppel, Kailee, Billings West, 49.70. 4, Griffin, Claire, Billings Senior, 50.63. 5, Lewandowski, Trinity, Colstrip, 50.71.

400 relay: 1, Billings Senior ‘A’ (Gilcrist, Jordan; Romei, Olivia; Findon, Tavy; Whitney, Maysee), 50.21. 2, Laurel ‘A’ 51.97. 3, Huntley Project ‘A’ 52.59. 4, Sheridan ‘A’ 53.22. 5, Custer Co ‘A’ 53.53.

1600 relay: 1, Billings Senior ‘A’ (Gilcrist, Jordan; Zimmer, Laura; Whitney, Maysee; Vladic, Tiahna), 4:08.11. 2, Sheridan ‘A’ 4:08.41. 3, BelgradeRADE ‘A’ 4:16.21. 4, Billings West ‘A’ 4:17.83. 5, Custer Co ‘A’ 4:18.00.

High jump: 1, Zinne, Kallie, Joliet, 5-03. 2, Dahlberg, Tana, Buffalo, 5-01. 3, Romei, Olivia, Billings Senior, 4-11. 4, Wagner, Miranda, Buffalo, J4-11. 5, Goehring, Julette, Buffalo, J4-11.

Pole vault: 1, Terry, Katrina, Billings West, 11-06. 2, Steinbeisser, Myka, Sidney, 11-00. 3, Helterbran, Shae, Billings West, 10-00. 4, Brown, Maisee, Billings Senior, J10-00. 5, Palin, Tendra, Billings West, J10-00.

Long jump: 1, Henry, Alysa, Belgrade, 17-03.75. 2, Bomar, Peyton, Sheridan, 17-01. 3, Gilsdorf, Maddy, Billings Senior, 16-07. 4, Reynolds, Kamille, Huntley Project, 16-04. 5, Allie, Samantha, Billings Senior, 16-01.50.

Triple jump: 1, Zinne, Kallie, Joliet, 33-09.25. 2, Liddell, Jedera, Skyview, 33-04.50. 3, Dooley, Wynter, Billings Senior, 33-01. 4, Venable, Ashley, Custer Co., 32-04. 5, Bellrock, Charlie, Hardin, 31-11.

Shot put: 1, Emter, Lauren, Park Co., 40-02. 2, Kober, Olivia, Sidney, 37-06. 3, Zimmer, Anna, Fergus Co., 37-04. 4, Poole, Hailey, Huntley Project, 36-06. 5, Ereaux, Aiyana, Skyview, 35-02.50.

Discus: 1, Poole, Hailey, Huntley Project, 125-04. 2, Knight, Autumn, Buffalo, 117-09. 3, Emter, Lauren, Park Co., 116-06. 4, Poole, Emily, Huntley Project, 114-06. 5, Dahlberg, Tana, Buffalo, 113-06.

Javelin: 1, Poole, Hailey, Huntley Project, 149-10. 2, Hammond, Celestia, Skyview, 116-04. 3, Medina-Cabrera, Valencia, Roundup, 115-01. 4, O’Toole, Paige, Laurel, 111-00. 5, Cross, April, Billings Senior, 108-05.

Category:

Upcoming Events

Tuesday, June 18, 2019
Tuesdays, Noon, Beartooth Grill, 305 1st Ave. S.
Wednesday, June 19, 2019
10 a.m., Laurel Public Library, 720 West Third Street, Laurel, 628-4961
Wednesday, June 19, 2019
Every Wednesday at 5:30 p.m., check www.laurelexchangeclub.org for more info. Find them on Facebook www.facebook.com/laurelexchangeclub . Email them to find out meeting time and to join: clubinfo@laurelexchangeclub.org The club will have a meeting or volunteer activity. Meeting location is Sid's East Side Bar & Grill on first and third Wednesdays of each month. Members and guests eat free.  Volunteer activity on the second Wednesday of each month. Check their facebook page for updates.  Every fourth Wednesday is for a club social activity. 
Tuesday, June 25, 2019
Tuesdays, Noon, Beartooth Grill, 305 1st Ave. S.
Tuesday, June 25, 2019
Fourth Tuesdays, 7 p.m., Eagles Hall, 313 W. Main, 628-4503
Wednesday, June 26, 2019
10 a.m., Laurel Public Library, 720 West Third Street, Laurel, 628-4961

The Laurel Outlook

 

Click Here to Check Out Our Latest Ads

We use Google cookies to determine our demographic of visitors to our site. You can opt out here.

We also use Twitter Analytics to track clicks from our twitter feed. 

You can find all the City Council documents that we have received here.