Breaking News

Lady Locos win Laurel/Park City Invite

Thursday, April 29, 2021
Grace Timm leads the pack at the halfway point of the 1600m run followed by teammates Carly Cook and Andrea Mourich. Carly won the race with a time of 5:29.48 with Grace finishing two seconds behind in 2nd and Andrea in 4th. All three girls were part of the historic State Champion cross country team this past fall. Outlook photo by Chris McConnell

Grace Timm leads the pack at the halfway point of the 1600m run followed by teammates Carly Cook and Andrea Mourich. Carly won the race with a time of 5:29.48 with Grace finishing two seconds behind in 2nd and Andrea in 4th. All three girls were part of the historic State Champion cross country team this past fall. Outlook photo by Chris McConnell

April 24

Laurel Sports Stadium

Girls

Laurel 154, Huntley Project 138, Billings Central 57, Red Lodge 52, Hardin 33, Shepherd 30, Columbus 20, Colstrip 20, Livingston (Park) 13, Roundup 10.

Boys

Hardin 122, Huntley Project 113, Laurel 112, Park 64, Red Lodge 43.5, Columbus 36.5, Shepherd 24, Colstrip 7, Billings Central 4, Roundup 1.

Girls individual results

Girls 100 Meter Dash Finals — 1, Wahl, Kellan, Billings Cen, 12.73. 2, Molvig, Molly, Billings Cen, 12.75. 3, Egan, Malea, Colstrip, 13.33. 4, Fox, Mariah, Laurel, 13.62. 4, Bohl, Sophia, Billings Cen, 13.62. 6, Chase, Chantel, Huntley Proj, 13.64.

Girls 200 Meter Dash — 1, Chase, Chantel, Huntley Proj, 27.56. 2, Maack, Mya, Laurel, 28.24. 3, Bohl, Sophia, Billings Cen, 28.37. 4, Sheils, Makenzie, Columbus, 28.66. 5, Ekness, Grace, Shepherd, 28.81. 6, Almazon, Julia, Park, 29.15.

Girls 400 Meter Dash — 1, Cook, Carly, Laurel, 1:01.18. 2, Wahl, Kellan, Billings Cen, 1:02.46. 3, Sheils, Makenzie, Columbus, 1:03.21. 4, Reimer, Brayli, Red Lodge, 1:03.57. 5, Molvig, Molly, Billings Cen, 1:03.67. 6, Timm, Grace, Laurel, 1:03.70.

Girls 800 Meter Run — 1, Mourich, Andria, Laurel, 2:31.19. 2, Lile, Natalie, Huntley Proj, 2:35.38. 3, Erving, Madison, Laurel, 2:35.62. 4, Moccasin, Ellyse, Hardin, 2:37.41. 5, Parsons, Kayla, Laurel, 2:37.59. 6, Berg, Kenadie, Laurel, 2:39.74.

Girls 1600 Meter Run — 1, Cook, Carly, Laurel, 5:29.48. 2, Timm, Grace, Laurel, 5:31.73. 3, Harmer, Madison, Hardin, 5:32.24. 4, Mourich, Andria, Laurel, 5:34.30. 5, Plymale, Kelsey, Columbus, 5:42.01. 6, Aragon, Mariah, Hardin, 5:46.06.

Girls 3200 Meter Run — 1, Harmer, Madison, Hardin, 12:20.53. 2, Aragon, Mariah, Hardin, 12:51.97. 3, Donally, Gretchen, Huntley Proj, 14:01.59. 4, Shuck, MacKenna, Red Lodge, 14:11.39. 5, Kelly, Sophia, Shepherd, 14:17.83. 6, Fogle, Hailey, Shepherd, 14:25.47.

Girls 100 Meter Hurdles — 1, Murphy, Macee, Huntley Proj, 16.46. 2, Evenson, Emma, Red Lodge, 17.05. 3, Reimer, Brayli, Red Lodge, 17.25. 4, Murdock, Tenley, Shepherd, 17.42. 5, McNeil, Macie, Laurel, 17.55. 6, Lindeen, Delayne, Huntley Proj, 18.17.

Girls 300 Meter Hurdles — 1, Reimer, Brayli, Red Lodge, 48.58. 2, Murphy, Macee, Huntley Proj, 48.84. 3, Maack, Morgan, Laurel, 49.71. 4, Murdock, Tenley, Shepherd, 52.54. 5, Lindeen, Delayne, Huntley Proj, 53.79. 6, Evenson, Emma, Red Lodge, 55.23.

Girls 4x100 Meter Relay — 1, Billings Central Catholic ‘A’ (Lockie, Brynn, Molvig, Molly, Wahl, Kellan, Bohl, Sophia ), 50.83. 2, Huntley Project ‘A’ (Middleton, Rebecca, Chase, Chantel, Hasler, Josie, Murphy, Macee ), 51.99. 3, Laurel ‘A’ (Maack, Morgan, Fox, Mariah, Harris, Keeli, Aby, Alyse ), 53.58. 4, Shepherd ‘A’ (Murdock, Tenley, Ferguson, Kailey, Hofmann, Bailey, Ekness, Grace ), 54.67. 5, Colstrip ‘A’ (Blanchard, Aryn, Egan, Malea, Bends, Kadie, Bradley, Gracie ), 54.76. 6, Columbus ‘A’ (Sheils, Makenzie, Lind, Madi, O’Reilly, Megan, Obert, Hannah ), 55.43.

Girls 4x400 Meter Relay — 1, Huntley Project ‘A’ (Chase, Chantel, Hasler, Josie, Donally, Gretchen, Middleton, Rebecca ), 4:21.53. 2, Shepherd ‘A’ (Murdock, Tenley, Beddes, Abigail, Ferguson, Kailey, Buyse, Riley ), 4:25.53. 3, Red Lodge ‘A’ (Reimer, Brayli, Evenson, Emma, Shuck, MacKenna, Allen, Brookelyn ), 4:37.45. 4, Hardin ‘A’ (Hugs, Marion, Nedens, Libby, Moccasin, Ellyse, Aragon, Mariah ), 4:37.54. 5, Colstrip ‘A’ (Bradley, Gracie, Stroop, Zoey, Thex, Jordan, Egan, Malea ), 4:40.50. 6, Columbus ‘A’ (Sheils, Makenzie, O’Reilly, Megan, Scarbro, Nancy, Obert, Hannah ), 4:41.16.

Girls High Jump — 1, Cooper, Hannah, Huntley Proj, J5-01. 2, Harris, Keeli, Laurel, J4-08. 3, Newman, Kaytie, Roundup, J4-04. 4, Goffena, Makayla, Roundup, J4-04. 5, Bends, Kadie, Colstrip, J4-04. 6, Quenzer, Shaylee, Red Lodge, J4-04.

Girls Pole Vault — 1, Powell, Rebekah, Billings Cen, J10-00. 2, Leeds, Laney, Laurel, J8-06. 3, Donally, Gretchen, Huntley Proj, J8-00. 4, Evenson, Emma, Red Lodge, J8-00. 5, Christman, Hannah, Huntley Proj, J7-06. 6, Linday, Brianna, Laurel, J7-00.

Girls Long Jump — 1, Willis, Gracey, Laurel, 16-11.50. 2, Murphy, Macee, Huntley Proj, 16-05. 3, Almazon, Julia, Park, 15-11.50. 4, Sheils, Makenzie, Columbus, 15-05.50. 5, Egan, Malea, Colstrip, 15-02. 6, Gibbs, Kolby, Laurel, 14-10.

Girls Triple Jump 1, Murphy, Macee, Huntley Proj,

1, Murphy, Macee, Huntley Proj, 35-00.50. 2, Willis, Gracey, Laurel, 34-08.50. 3, McNeil, Macie, Laurel, 32-06. 4, Twitchell, McKenzie, Huntley Proj, 31-01. 5, Lind, Madi, Columbus, 29-08.50. 6, Caswell, Alexa, Laurel, 29-05.50.

Girls Shot Put — 1, Harper, Teigan, Laurel, 37-05.75. 2, Cooper, Hannah, Huntley Proj, 36-09. 3, Rogers, Talen, Colstrip, 36-06. 4, Floyd, Rainna, Park, 35-03.50. 5, Maynard, Paige, Laurel, 34-09.25. 6, Ekness, Faith, Shepherd, 32-10.75.

Girls Discus Throw

1, Sedgwick, Tristen, Huntley Proj, 119-08. 2, Graves, Bailey, Laurel, 112-04.50. 3, McClenning, Brooke, Huntley Proj, 106-11.50. 4, Graves, Kaiya, Laurel, 102-05. 5, Ekness, Faith, Shepherd, 98-09. 6, Floyd, Rainna, Park, 98-03.

Girls Javelin Throw — 1, Cooper, Hannah, Huntley Proj, 119-09. 2, Frank, Kitrie, Red Lodge, 116-04. 3, Graves, Bailey, Laurel, 115-03. 4, Harris, Keeli, Laurel, 115-01. 5, Rosman, Nova, Shepherd, 105-08. 6, Nelson, Megan, Park, 105-03.

Boys individual results

Boys 100 Meter Dash — 1, Webinger, Jakob, Laurel, 10.96. 2, Bear Cloud, Hunter, Hardin, 11.28. 3, Martinez, Colby, Columbus, 11.54. 4, Little Light, Paul, Hardin, 11.57. 5, Jetmore, Jay, Red Lodge, 11.61. 6, McAllister, Cameron, Laurel, 11.73.

Boys 200 Meter Dash

1, Webinger, Jakob, Laurel, 22.44. 2, Bear Cloud, Hunter, Hardin, 22.68. 3, Waddell, Jack, Laurel, 22.84. 4, Martinez, Colby, Columbus, 23.27. 5, Little Light, Paul, Hardin, 23.42. 6, Hanser, John, Columbus, 23.86.

Boys 400 Meter Dash — 1, Waddell, Jack, Laurel, 50.75. 2, Jetmore, Jay, Red Lodge, 51.31. 3, Martinez, Colby, Columbus, 51.58. 4, Hanser, John, Columbus, 52.86. 5, Burns, Mitchell, Huntley Proj, 53.73. 6, MacGillivray, Jaydan, Shepherd, 54.70.

Boys 800 Meter Run — 1, Takes Enemy, Alduran, Hardin, 2:06.70. 2, Nelson, Alex, Huntley Proj, 2:07.34. 3, Durgan, Andrew, Park, 2:09.14. 4, Brown, Ryan, Park, 2:10.45. 5, Medicine Bull, Tegan, Hardin, 2:10.89. 6, Graves, Kevin, Huntley Proj, 2:12.01.

Boys 1600 Meter Run — 1, Graves, Kevin, Huntley Proj, 4:43.00. 2, Joe, Tayjon, Hardin, 4:47.83. 3, Medicine Bull, Tegan, Hardin, 4:48.06. 4, Nelson, Alex, Huntley Proj, 4:48.98. 5, Durgan, Andrew, Park, 4:49.59. 6, Whiteman, Quaiden, Hardin, 4:49.92.

Boys 3200 Meter Run — 1, Whiteman, Quaiden, Hardin, 10:40.87. 2, Joe, Tayjon, Hardin, 10:41.85. 3, Paris, Dylan, Laurel, 10:59.27. 4, Quick, Elijah, Red Lodge, 11:06.97. 5, Serafin, Charlie, Park, 11:13.66. 6, Gage, Pason, Laurel, 11:16.48.

Boys 110 Meter Hurdles — 1, Bouchard, Noah, Huntley Proj, 14.71. 2, Quenzer, Skyler, Red Lodge, 16.35. 3, Stene, Samuel, Shepherd, 16.74. 4, Brown, Nathan, Park, 16.76. 5, Tschacher, Wesley, Laurel, 17.72. 6, Burrows, Chase, Laurel, 17.75.

Boys 300 Meter Hurdles — 1, Lindeen, Dawson, Huntley Proj, 43.20. 2, Burrows, Chase, Laurel, 43.68. 3, Stene, Samuel, Shepherd, 45.67. 4, Tschacher, Wesley, Laurel, 47.35. 5, Brown, Max, Laurel, 47.57. 6, Casterline, Tyce, Colstrip, 48.96.

Boys 4x100 Meter Relay — 1, Laurel ‘A’ (Webinger, Jakob, Aby, Eli, McAllister, Cameron, Waddell, Jack ), 44.08. 2, Hardin ‘A’ (Red Star, Xander, Little Light, Paul, Mark, Caleb, Bear Cloud, Hunter ), 45.04. 3, Huntley Project ‘A’ (Burns, Mitchell, Donally, Luke, Lindeen, Wylee, Buchanan, Stanley ), 45.10. 4, Park ‘A’ (Bartz, Carter, Brown, Nathan, Kokot, Payton, Rogge, Drew ), 46.45. 5, Red Lodge ‘A’ (Robinson, Jaiden, Berndt, Rizon, Reynolds, Owen, Jetmore, Jay ), 47.10. 6, Shepherd ‘A’ (Zubach, Colton, Wilson, Caleb, Stene, Samuel, MacGillivray, Jaydan ), 48.88.

Boys 4x400 Meter Relay — 1, Hardin ‘A’ (Little Light, Paul, Tillman, Jayden, Medicine Bull, Tegan, Bear Cloud, Hunter ), 3:34.11. 2, Huntley Project ‘A’ (Nelson, Alex, Lindeen, Wylee, Graves, Kevin, Burns, Mitchell ), 3:41.39. 3, Park ‘A’ (Bartz, Carter, Durgan, Andrew, Brown, Ryan, Rogge, Drew ), 3:47.15. 4, Columbus ‘A’ (Garoutte, Jace, Kramer, Cash, Hanser, John, Martinez, Colby ), 3:53.32. 5, Shepherd ‘A’ (Zubach, Colton, Stene, Samuel, Giesseman, Alika, MacGillivray, Jaydan ), 3:56.98. 6, Park ‘B’ (Arterburn, Baylor, Duncan, Asa, Reddington, Wyatt, Edwards, Colter ), 4:02.48.

Boys High Jump — 1, Bouchard, Noah, Huntley Proj, J6-10. 2, Kokot, Payton, Park, J5-08. 3, Casterline, Tyce, Colstrip, J5-08. 4, Little Light, Paul, Hardin, J5-08. 5, Adams, Mason, Columbus, J5-06. 5, Schwend, Tanner, Laurel, J5-06.

Boys Pole Vault — 1, Bartz, Carter, Park, J14-03. 2, Gray, Lucas, Laurel, J11-06. 3, Jetmore, Jay, Red Lodge, J11-06. 4, Lindeen, Dawson, Huntley Proj, J11-00. 5, Kyhl, Easton, Laurel, J10-00. 6, Tomlin, Landen, Red Lodge, J9-00. 6, Gage, Carter, Laurel, J9-00.

Boys Long Jump — 1, Martinez, Colby, Columbus, 21-02. 2, Waddell, Jack, Laurel, 21-00. 3, Brown, Ryan, Park, 19-10. 4, Hayden, Michael, Billings Cen, 19-09. 5, Reynolds, Owen, Red Lodge, 19-04.50. 6, Kokot, Payton, Park, 19-02.50.

Boys Triple Jump — 1, Bear Cloud, Hunter, Hardin, 43-01.50. 2, Bouchard, Noah, Huntley Proj, 40-11. 3, Rogge, Drew, Park, 40-03.50. 4, Lindeen, Wylee, Huntley Proj, 36-10.50. 5, Medicine Bull, Tegan, Hardin, 36-07. 6, Brown, Max, Laurel, 36-04.75.

Boys Shot Put — 1, Buchanan, Stanley, Huntley Proj, 46-04. 2, Richardson, Aaron, Shepherd, 43-08.25. 3, Stops, Garren, Hardin, 43-03. 4, Poser, Alex, Laurel, 41-06.50. 5, Ungoretti, Connor, Park, 39-09.50. 6, Mann, Corby, Red Lodge, 39-07.75.

Boys Discus Throw — 1, Mann, Corby, Red Lodge, 130-11. 2, Buchanan, Stanley, Huntley Proj, 128-05. 3, Hill, Mikey, Hardin, 124- 10. 4, Stops, Garren, Hardin, 118-06. 5, Ungoretti, Connor, Park, 116- 02.50. 6, Fish, Elijah, Roundup, 115- 02.

Boys Javelin Throw — 1, Geck, Brandon, Huntley Proj, 139-03. 2, McNeil, Jace, Laurel, 137-09. 3, Dennis, Cody, Laurel, 134-07. 4, Stops, Garren, Hardin, 132-05. 5, Ward, Hunter, Laurel, 129-06. 6, Hill, Mikey, Hardin, J125-09.

Category:

Upcoming Events

Monday, May 10, 2021
Mondays, 1:30 p.m., 201 1/2 E Main St.
Monday, May 10, 2021
Second & fourth Monday at 11 a.m., Big Horn Resort, 1801 Majestic Lane, 281-8455
Monday, May 10, 2021
Free, 2nd Monday, 3-5 p.m., Frontier Cancer Center, 1315 Golden Valley Cir., Billings, 800-227-2345
Wednesday, May 12, 2021
Wednesdays, 7 p.m., 201 1/2 E. Main St., Laurel
Thursday, May 13, 2021
2nd Thursday, 6 p.m., Council Chambers
Monday, May 17, 2021
Mondays, 1:30 p.m., 201 1/2 E Main St.

Poll

Do you recycle or compost?

The Laurel Outlook

 

We use Google cookies to determine our demographic of visitors to our site. You can opt out here.

We also use Twitter Analytics to track clicks from our twitter feed.