Laurel Middle School Invitational wrestling results posted

The Laurel Middle School wrestling team is having a successful season, winning both the Junior Battle of the Bighorn in Hardin on Nov. 4 and the Columbus Middle School Meet on Nov. 11.  They continued that success with a win at the Laurel Middle School Invitational on Nov. 18.  

The Laurel Middle School Invitational was held at the LHS gym on Saturday, Nov. 18.  Eleven teams participated entering 227 wrestlers. Laurel entered 28 wrestlers in the tournament with 27 of them placing, including six individual champions:  Elijah Nose, Tyler Hutton, Logan Cole, Ethan Ingram, Cole Younger and Camden Johnson.

Team Scores:

Laurel – 114, Huntley Project – 84, Ben Steele – 62, Shepherd – 60, Lewis & Clark – 59, Will James – 59, St. Francis – 53, Hardin – 42, Castle Rock – 34, Columbus – 31, Medicine Crow – 22

 

Individual Results:

• 69 lbs:  1st - Elijah Nose, Lrl; 2nd - Tristan Vladic, WJ; 3rd - George Dyba, Shepherd

• 79 lbs:  1st - Tyler Hutton, Lrl; 2nd - Luke Knaub, Lrl; 3rd - Dakotah Meyer, MC; 4th - Adam Rupsis, BS; 5th - Jaleigh Thompson, MC; 6th - Liam Stevens, CR

• 82 lbs:  1st – Landgdon Smith, Shep; 2nd – Brendan Pinter, Lrl; 3rd – Parker Craig, HP; 4th – Dylan Wombolt, Lrl; 5th – Logan Knaub, Lrl; 6th – Duncan Herring, WJ

• 84 lbs:  1st – Tyler Bowen, BS; 2nd – Logan Stansberry, HP; 3rd – Ashton Ulschak, Lrl; 4th – Landen Welch, Lrl; 5th - Anton Alefteras, CR; 6th – Gavin O’Connor, Col

• 88A lbs – 1st – Holden Howe, LC; 2nd – Corvin Margardson, WJ; 3rd – Kade Wersland, Lrl; 4th – Tyler Murray, BS; 5th - Harper Doucette, LC; 6th – Bradon Cowger, LC

• 88B lbs:  1st - Jackson Wichman, St. F; 2nd – Alex Stepp, LC; 3rd – Beau Mares, Lrl; 4th – Colter Elton, Col; 5th – Kale Houchen, CR; 6th – Carson Blaschak, WJ

• 93A lbs:  1st – Logan Cole, Lrl; 2nd – Owen Younger, Lrl; 3rd – Bo Sheldon, BS; 4TH – Isaia Mercado, Shep; 5th – Cooper Coglin, LC; 6th – Blake Harlan, St. F

• 93B lbs:  1st - Ethan Ingram, Lrl; 2nd – Devon Isaacson, Lrl; 3rd – Elias Hoch, Shep; 4th – Max Brown, Lrl; 5th – Kiyoshi Reisig, Har; 6th – Noah Michaelson, Lrl

• 96 lbs:  1st – Luke Donally, HP; 2nd – Colby Cantu, HP; 3rd – David Beruman, Lrl; 4th – Kade Vatnsdal, BS; 5th – Kai Wagner, BS; 6th – Isaac Magalsky, Lrl

• 101A lbs:  1st – Dalton Duncan, Har; 2nd – Sean Mehling, Har; 3rd – Caden Green, Har; 4th – Devon O’Neill, St. F; 5th – Braden Azure, CR; 6th – Lane Lile, HP

• 101B lbs:  1st - Owen Vondra, Shep; 2nd – Cooper Tocco, WJ; 3rd – John Quandt, St. F; 4th – Ryan Etchemendy, CR; 5th – Hayden Greenway, St. F; 6th – Jake Bunnell, WJ

• 106 lbs:  1st – Brady Ellison, Col; 2nd – Garrett Sholley, HP; 3rd – Graiden Herbel, Har; 4th – Cooper Freitag, BS; 5th – Jayson Lawton, Har; 6th – Colton Marquardt, MC

• 109 lbs:  1st – Cooper Cook, Shep; 2nd – Wylee Lindeen, HP; 3rd – Derek Blankenship, Har; 4th – Tyler Brown, WJ; 5th – Vincent Ripoli, BS

• 112 lbs:  1st – Talen Miller, LC; 2nd – Anthony Arrow-top-knot, LC; 3rd – Aiden Aldrich, St. F; 4th – Jackson Baker, Har; 5th – Jakob Kominsky, St. F; 6th – Hayden Von Olnhausen, HP

• 117 lbs:  1st – Cody Todd, St. F; 2nd – Alex Nelson, HP; 3rd – Damien LA VE, WJ; 4th – Kason Gordon, Lrl; 5th – Jazmin Smith, LC; 6th – Seven Phelps, MC

• 121 lbs:  1st – Cole Younger, Lrl; 2nd - Kreighton Johnston, BS; 3rd – Kassidee Savaria, CR; 4th – Tazia Brester, Lrl; 5th – Gage Conat, Col; 6th – Jonathan Old Elk, Har

• 124A lbs:  1st – Paolo Salminen, CR; 2nd – James Roan, LC; 3rd – Chris Garcia, BS; 4th – Chaim Hernandez, WJ; 5th – Jace Padden, MC; 6th – Xander Red Star; Har

• 124B lbs:  1st – Dylan Emborg, MC; 2nd – Carson Redler, BS; 3rd – Juan Jimenez, WJ; 4th – Elijah Hanson, LC; 5th – Chris Lich, CR; 6th – Danyel Flores, MC

• 130 lbs:  1st – Colby Coleman, Col; 2nd – Max Studer, St. F; 3rd – Layke Leischner, Lrl; 4th – Jerel HiWalker, Har; 5th – Mauricio Gayton, St. F; 6th – Baydon Tidwell, BS

• 138 lbs:  1st – Mike Deleon, BS; 2nd – Bradley Filler, Lrl; 3rd – Riley Adams, WJ; 4th – Chance Smith, Col; 5th – Nick Smith, St. F; 6th – Alecia Charles, LC

• 145 lbs:  1st - Camden Johnson, Lrl; 2nd – Dilen Miller, LC; 3rd – Hayden Allie, LC; 4th – David Wohlfeil, HP; 5th – Christian Dalke, Shep; 6th – Jesse Van Dyke, HP

• 154 lbs:  1st – William Loveridge, HP; 2nd – Tanner Dupre, CR; 3rd – Thomas Ninker, Lrl; 4th – Daviyon Lavenger, MC; 5th – Aiden McLaughlin, Col

• 161 lbs:  1st – Payton Morton, LC; 2nd – Stran Selman, HP; 3rd – Justin Verilek, St. F; 4th – Avery Three Iron, LC; 5th – Allen Morse, Har

• 178 lbs:  1st – Zach Malcolm, WJ; 2nd – Dante Pallone, Har; 3rd – Colter Zink, Shep; 4th – Tronson Monroy, Har; 5th – Spencer Higareda, HP

• 195 lbs:  1st - Chase Hould, HP; 2nd – Codell McNiven, Lrl; 3rd – Blake Gregor, WJ; 4th – Tyler Harakal, BS

• 215 lbs:  1st - Lane McCally, Shep; 2nd – Gunnar Oblander, HP; 3rd – Bryan Mulholland, St. F; 4th – Wyatt Rides Horse, Har

Category:

Upcoming Events

  • Wednesday, December 13, 2017 - 12:00pm
    Every Wednesday either at noon or at 5:30 p.m., check www.laurelexchangeclub.org for more info. Find them on Facebook www.facebook.com/laurelexchangeclub . Email them to find out meeting time and to join: clubinfo@laurelexchangeclub.org
  • Wednesday, December 13, 2017 - 7:00pm
    Wednesdays, 7 p.m., 201 1/2 E. Main St., Laurel
  • Thursday, December 14, 2017 - 10:00am
    Mondays, 10 a.m., Thursdays, 1 p.m., Laurel Senior Center, 720 S. 4th St.
  • Thursday, December 14, 2017 - 6:00pm
    Thursdays, 6-6:30 p.m., Old Middle School, Room 102
  • Friday, December 15, 2017 - 1:00pm
    Mondays & Fridays, 1 p.m., Laurel Senior Center, 720 S. 4th St.
  • Friday, December 15, 2017 - 7:00pm
    First & third Fridays, 7 p.m. at Riverside Hall, at Riverside Park south of Laurel. President: Daisy Henckel 406-591-6969, or www.facebook.com/thelaureljaycees/

Poll

Are you participating in the Chamber of Commerce's shop local contest?