Laurel girls hitting stride into divisionals

Ethan Doty, Erik Marquis
Ethan Doty, Erik Marquis
Chris Able
Chris Able
Colter Taylor
Colter Taylor
Erik Marquis
Erik Marquis
Isaiah Renner
Isaiah Renner
Preston Branstetter
Preston Branstetter

The Laurel girls’ track team is hitting its stride as they eye a divisional championship this week in Sidney and perhaps a top placing in the state meet which will be held on the home track at LHS.

LHS outran the competition last weekend in Glendive with a score of 101. Senior Taylor Ludwig finished first in the 100 and 200, while breaking the LHS school record in the 200 with a 25.88. Her time in the 100 was 12.78. She also won the long jump. She is headed to Rocky Mountain College next year for soccer and track.

The girls also won the 400 and 1,600 relays.

On the boys side, Levi Taylor continues to have the best time in the state in Class A and won the 1,600 and 3,200.

 

Boys local results (top 5):

 400 meters – Erik Marquis, second, 52.65, Eathan Doty, third, 53.23.

800 meters – Ben Longbotton, fourth, 2:05.00

1600 meters – Levi Taylor, first, 4:31.31. Ben Longbottom, sixth, 4:47.66

3200 meters – Levi Taylor, first, 10:00.35

110 meters high hurdles – Chris Abell, first, 15.97.

300 hurdles – Chris Abell, sixth, 44.35.

4x100 relay - third, 44.46, Island Lucas, Eric Marquis, Ethan Renner, Isaiah Renner.

4x400 relay – third, Ethan Dott, Erik Marquis, Ben Longbottom, Ethan Renner.

Shot put – Colter Hickok, fourth, 42-03.00.

Discus – Ely Kraft, sixth. 123-10, Logan Kennedy, 119-00.

Javelin – Casey Cole, first, 163-06. Logan Kennedy, fourth, 145-00. High jump – Isaiah Renner, third, 5-10. Pole vault – Colton Atkinson, fifth, 11-06. Long jump – Isaiah Renner, first, 21-07, Ethat Renner, fifth, 19-04. Triple jump – Isaiah Renner, second 42-00.75.

 

Girls

100 meters – Taylor Ludwig, first, 12.78. Taylor Noble, sixth, 13.70. 

200 meters – Taylor Ludwig, first, 25.88. 

400 meters – Samantha Spitzer, fourth, 1:07.85.  

800 meters – Jessica Elmer, second. 2:25.17. 

1600 meters – Jessica Elmer, second, 5:18.64. 

3200 meters – Haley Broberg, fifth, 14:10.67

4x100 relay, first, Aspen Cotter, Taylor Ludwig, Samantha Spitzer, Paige O’Toole, 51.07. 

4x400 relay, first, Aspen Cotter, Taylor Ludwig, Samantha Spitzer and Paige O’Toole. 4:12.47. 

Shot put, Nikol Greer, 30-10, fifth. 

Discus – Paige O’Toole, second, 106-10. 

Javelin – Paige O’Toole, first, 112-02. 

High jump – Danae Filpula Ankney, fourth, 4-08.00. 

Long jump – Taylor Ludwig, first, 16-00, Samantha Spitzer, fifth, 15-02. 

Triple jump – Samantha Spitzer, fifth, 32-09.50

Category:

Poll

Where are you going for vacation this summer?