Laurel athletes shine at Billings meet

Photos by Gloria Allwin photography.  Locomotive Island Lucas runs to the finish line against some of the top schools of the area at the Billings Invitational.
Photos by Gloria Allwin photography. Locomotive Island Lucas runs to the finish line against some of the top schools of the area at the Billings Invitational.
Taylor Ludwig had an outstanding meet, finishing in the top three in the 100, 200 and 400 meter runs.
Taylor Ludwig had an outstanding meet, finishing in the top three in the 100, 200 and 400 meter runs.

By GARRETT HARR

Outlook staff writer

 

At the Billings Public Schools Invitational at Billings West last week Laurel showed just how athletic they could be against some of the top schools.

Levi Taylor took third in the 1600 meters with a time of 3:34.57. Isaiah Renner took third in the long jump and Casey Cole took first in the javelin.

From the girls team Taylor Ludwig took third in the 100, 200 and took second in the 400 meters. 

The Laurel track meet, in Laurel, scheduled for April, 18, has been moved to April 25.

 

Boys

Team scores: 1. Billings West 97, 2. Billings Senior 85, 3. Sidney 65, 4. Natrona County 55, 5. Sheridan 38.33, 6. Laurel 31.

100: 1, Anderson, Keaton, Billings Senior, 11.20. 2, Marks, Colin, Park Co., 11.22. 3, Collins, Haiden, Fergus Co., 11.26. 4, Johnstone, Cade, Forsyth, 11.30. 5, Vanderlaan, Keith, Custer Co., 11.31.

200: 1, Anderson, Keaton, Billings Senior, 22.37. 2, Marks, Colin, Park Co., 22.67. 3, McGinnis, Michael, Sidney, 22.69. 4, Estrada, David, Billings Senior, 22.78. 5, Johnstone, Paul, Forsyth, 22.92. 

400: 1, LaRance, Dawson, Billings Senior, 50.19. 2, Grinwis, Jacob, Belgrade, 50.43. 3, Johnstone, Cade, Forsyth, 51.20. 4, Ans, Micah, Billings Senior, 51.29. 5, Estrada, David, Billings Senior, 52.67.

800: 1, LaRance, Dawson, Billings Senior, 1:53.82. 2, Grinwis, Jacob, Belgrade, 1:55.14. 3, Jones, Trace, Sidney, 1:59.99. 4, Petsch, Simon, Billings West, 2:01.11. 5, Goss, Tymer, Sheridan, 2:06.12.

1600: 1, Condelario, Garrett, Natrona Co., 4:30.33. 2, Gonda, Brian, Sheridan, 4:30.57. 3, Taylor, Levi, Laurel, 4:34.57. 4, Petsch, Simon, Billings West, 4:35.55. 5, McCafferty, Jered, Sheridan, 4:35.87.  

3200: 1, Condelario, Garrett, Natrona Co., 9:56.75. 2, Taylor, Levi, Laurel, 10:11.24. 3, Weydeveld, Gibson, Natrona Co., 10:34.48. 4, Degan, Sawyer, Belgrade, 10:39.97. 5, Barrie, Adam, Billings West, 10:40.80.

110 hurdles: 1, Graves, Brad, Huntley Project, 15.00. 2, Riegert, Alec, Sheridan, 15.23. 2, Patelis, Kyle, Billings West, 15.23. 4, Platt, Winston, Billings West, 15.29. 5, Brensdal, Bryan, Skyview, 15.59.

300 hurdles: 1, Riegert, Alec, Sheridan, 41.12. 2, Graves, Brad, Huntley Project, 41.97. 3, Boedecker, Drew, Sheridan, 42.12. 4, Platt, Winston, Billings West, 42.22. 5, Burk, Tyler, Custer Co., 42.41.

400 relay: 1, Billings Senior ‘A’ (Williams, Evan; Ans, Micah; Estrada, David; Anderson, Keaton ), 43.43. 2, Billings West ‘A’ 43.74. 3, Sidney ‘A’ 43.93. 4, Custer Co ‘A’ 44.51. 5, Sheridan ‘A’ 44.66.

1600 relay: 1, Billings West ‘A’ (Carpenter, Milo; Borroughs, Eyezahah; Mock, Ryan; Petsch, Simon), 3:28.13. 2, Sidney ‘A’ 3:31.17. 3, Custer Co ‘A’ 3:34.07. 4, Forsyth ‘A’ 3:34.40. 5, Natrona Co. ‘A’ 3:37.16.

High jump: 1, Anderson, Keaton, Billings Senior, 6-05. 2, Norvelle, Brett, Natrona Co., 6-03. 3, Livingston, Rily, Columbus, J6-03. 4, Olson, Ry, Joliet, 5-11. 5, Graham, Jaden, Fergus Co., J5-11.

Pole vault: 1, Hughes, Garrison, Sidney, 15-06. 2, Wacaser, Scott, Skyview, 14-00. 3, Heringer, Wyatt, Sidney, 12-00. 4, Weeden, Carson, Fergus Co., J12-00. 5, Henshaw, Connor, Natrona Co., J12-00. 

Long jump: 1, Anderson, Keaton, Billings Senior, 21-08. 2, Platt, Winston, Billings West, 21-03. 3, Renner, Isaiah, Laurel, 21-02. 4, Brown, Hunter, Natrona Co., 20-07. 5, Daniels, Elijah, Columbus, 20-03.

Triple jump: 1, McGinnis, Michael, Sidney, 42-09.25. 2, Brown, Hunter, Natrona Co., 42-07.25. 3, Olson, Ry, Joliet, 41-07.50. 4, Norvelle, Brett, Natrona Co., 41-05. 5, Rowlison, Taylor, Joliet, 40-08.25.

Shot put: 1, Deming, Braydon, Billings West, 55-04.50. 2, Deming, Bryson, Billings West, 54-02.25. 3, Miller, Blade, Billings West, 54-00.75. 4, Hughes, Carter, Sidney, 52-07. 5, Bartsch, Emmit, Billings Senior, 48-09. 

Discus: 1, Deming, Braydon, Billings West, 166-08. 2, Hughes, Carter, Sidney, 163-10. 3, Deming, Bryson, Billings West, 161-02. 4, Miller, Blade, Billings West, 156-04. 5, Bartsch, Emmit, Billings Senior, 156-01.

Javelin: 1, Cole, Casey, Laurel, 186-01. 2, Hennelly, Ronnie, Colstrip, 167-08. 3, Voss, Ben, Billings Central, 160-08. 4, Gray, Tyler, Billings Central, 159-00. 5, Olson, Ty, Joliet, 155-06.

 

Girls

Team scores: Billings Senior 99.50, 2. Billings West 64.50, 3. Sheridan 64, 4. Huntley Project 48, 5. Buffalo 42, 6. Belgrade 36, 7. Laurel 35.

100: 1, Brockel, Maddie, Billings West, 12.58. 2, Rafferty, Riley, Sheridan, 12.68. 3, Ludwig, Taylor, Laurel, 12.95. 4, Helterbran, Shae, Billings West, 13.01. 5, Terry, Katrina, Billings West, 13.06. 5, Scherffius, Ellie, Billings West, 13.06.

200: 1, Rafferty, Riley, Sheridan, 25.66. 2, Whitney, Maysee, Billings Senior, 26.30. 3, Ludwig, Taylor, Laurel, 26.44. 4, Albrecht, Willa, Billings West, 26.77. 5, Lebrun, Amber, Columbus, 27.26.

400: 1, Graves, Alana, Huntley Project, 1:01.74. 2, Ludwig, Taylor, Laurel, 1:02.01. 3, Gilcrist, Jordan, Billings Senior, 1:02.36. 4, Metzenberg, Myhia, Custer Co., 1:02.83. 5, Whitney, Maysee, Billings Senior, 1:02.97. 6, Zimmer, Laura, Billings Senior, 1:03.45. 

800: 1, Eitel, Pipi, Belgrade, 2:20.58. 2, Vladic, Tiahna, Billings Senior, 2:21.87. 3, Olsen, Molly, Natrona Co., 2:22.63. 4, Zimmer, Laura, Billings Senior, 2:23.26. 5, Robison, Pippin, Sheridan, 2:24.15. 6, Hanson, Whitney, Colstrip, 2:25.49.

1600: 1, Eitel, Pipi, Belgrade, 5:07.54. 2, Vladic, Tiahna, Billings Senior, 5:08.63. 3, Vosler, Morgan, Custer Co., 5:26.86. 4, Robinson, Xiomara, Sheridan, 5:27.38. 5, Elmer, Jessica, Laurel, 5:28.93. 6, Hallgrimson, Jaylyn, Billings Senior, 5:30.94. 

3200: 1, Alicke, Laura, Sheridan, 11:35.44. 2, Olsen, Molly, Natrona Co., 11:47.38. 3, Barrie, Kendal, Billings West, 12:29.94. 4, Jensen, Sara, Billings West, 12:31.08. 5, Bellrock, Charlie, Hardin, 12:38.52.

100 hurdles: 1, Whitney, Maysee, Billings Senior, 15.70. 2, James, Marissa, Fergus Co., 15.92. 3, Wagner, Miranda, Buffalo, 16.49. 4, Stoppel, Kailee, Billings West, 16.50. 5, Chapin, Madison, Buffalo, 16.76.

300 hurdles: 1, Bomar, Peyton, Sheridan, 47.69. 2, Goehring, Julette, Buffalo, 49.55. 3, Stoppel, Kailee, Billings West, 49.70. 4, Griffin, Claire, Billings Senior, 50.63. 5, Lewandowski, Trinity, Colstrip, 50.71.

400 relay: 1, Billings Senior ‘A’ (Gilcrist, Jordan; Romei, Olivia; Findon, Tavy; Whitney, Maysee), 50.21. 2, Laurel ‘A’ 51.97. 3, Huntley Project ‘A’ 52.59. 4, Sheridan ‘A’ 53.22. 5, Custer Co ‘A’ 53.53.

1600 relay: 1, Billings Senior ‘A’ (Gilcrist, Jordan; Zimmer, Laura; Whitney, Maysee; Vladic, Tiahna), 4:08.11. 2, Sheridan ‘A’ 4:08.41. 3, BelgradeRADE ‘A’ 4:16.21. 4, Billings West ‘A’ 4:17.83. 5, Custer Co ‘A’ 4:18.00.

High jump: 1, Zinne, Kallie, Joliet, 5-03. 2, Dahlberg, Tana, Buffalo, 5-01. 3, Romei, Olivia, Billings Senior, 4-11. 4, Wagner, Miranda, Buffalo, J4-11. 5, Goehring, Julette, Buffalo, J4-11.

Pole vault: 1, Terry, Katrina, Billings West, 11-06. 2, Steinbeisser, Myka, Sidney, 11-00. 3, Helterbran, Shae, Billings West, 10-00. 4, Brown, Maisee, Billings Senior, J10-00. 5, Palin, Tendra, Billings West, J10-00.

Long jump: 1, Henry, Alysa, Belgrade, 17-03.75. 2, Bomar, Peyton, Sheridan, 17-01. 3, Gilsdorf, Maddy, Billings Senior, 16-07. 4, Reynolds, Kamille, Huntley Project, 16-04. 5, Allie, Samantha, Billings Senior, 16-01.50.

Triple jump: 1, Zinne, Kallie, Joliet, 33-09.25. 2, Liddell, Jedera, Skyview, 33-04.50. 3, Dooley, Wynter, Billings Senior, 33-01. 4, Venable, Ashley, Custer Co., 32-04. 5, Bellrock, Charlie, Hardin, 31-11.

Shot put: 1, Emter, Lauren, Park Co., 40-02. 2, Kober, Olivia, Sidney, 37-06. 3, Zimmer, Anna, Fergus Co., 37-04. 4, Poole, Hailey, Huntley Project, 36-06. 5, Ereaux, Aiyana, Skyview, 35-02.50.

Discus: 1, Poole, Hailey, Huntley Project, 125-04. 2, Knight, Autumn, Buffalo, 117-09. 3, Emter, Lauren, Park Co., 116-06. 4, Poole, Emily, Huntley Project, 114-06. 5, Dahlberg, Tana, Buffalo, 113-06.

Javelin: 1, Poole, Hailey, Huntley Project, 149-10. 2, Hammond, Celestia, Skyview, 116-04. 3, Medina-Cabrera, Valencia, Roundup, 115-01. 4, O’Toole, Paige, Laurel, 111-00. 5, Cross, April, Billings Senior, 108-05.

Category:

Upcoming Events

  • Friday, October 20, 2017 - 1:00pm
    Mondays & Fridays, 1 p.m., Laurel Senior Center, 720 S. 4th St.
  • Friday, October 20, 2017 - 7:00pm
    First & third Fridays, 7 p.m. at Riverside Hall, at Riverside Park south of Laurel. President: Daisy Henckel 406-591-6969, or www.facebook.com/thelaureljaycees/
  • Saturday, October 21, 2017 - 1:00pm
    Third Saturdays, 1 p.m., The Crossings, 600 Roundhouse Dr.
  • Sunday, October 22, 2017 - 10:00am
    Sundays, 10 a.m. (closed), 8 p.m. (open), 201 1/2 E. Main St., nonsmoking
  • Monday, October 23, 2017 - 10:00am
    Mondays, 10 a.m., Thursdays, 1 p.m., Laurel Senior Center, 720 S. 4th St.
  • Monday, October 23, 2017 - 11:00am
    Second & fourth Monday 11 am., Big Horn Resort, 1801 Majestic Lane, 281-8455

Poll

What’s your favorite classic scary movie for Halloween?
Psycho (1960)
33%
Night of the Living Dead (1968)
17%
The Exorcist (1973)
0%
Halloween (1978)
17%
The Shining (1980)
33%
Total votes: 6