Joliet take first at Sunshine meet

By: 
GARRETT HARR
Outlook staff writer
Photo courtesy of Kim Flemmer,  Pictured from the left are Lady Panthers Rayna Laakso and Shelby Branstetter as they compete in the 100 meter hurdles in the Sunshine Meet.
Photo courtesy of Kim Flemmer, Pictured from the left are Lady Panthers Rayna Laakso and Shelby Branstetter as they compete in the 100 meter hurdles in the Sunshine Meet.
Photo by Gloria Allwin photography.  Joliet competed with the larger schools at the Billings Invitational and Tayler Wright brought everything she had to the meet.
Photo by Gloria Allwin photography. Joliet competed with the larger schools at the Billings Invitational and Tayler Wright brought everything she had to the meet.

Joliet led all schools at the Sunshine meet in Columbus this week to claim the top spot, while Park City took fourth overall.

The event was attended by 29 different schools from Class B and C and had over 650 athletes.

Standouts for Joliet were Shane Milton in the 400 meter, who took first place with 54.28. Brett Robinson took first in pole vault with 12-6, followed right behind by Trey Oswald. Ry Olson and Justin King each took first in the triple jump and discus events.

Park City had amazing performances as well with the Panthers taking second as a team in the 400 meter relay. 

For individual performances, the Lady Panthers Shelby Branstetter took first in the 300 meter hurdles with 50.21 and Brittany Frank took first with 113-2 in the javelin event.  

 

Boys

Team scores: Joliet 89.5, Forsyth 81, Shepherd 80, Park City 60, Roberts 59, Three Forks 23, Big Timber 23, Whitehall 22.5, Columbus 21, Reed Point-Rapelje 21, Roundup 13, Bridger 12, Winnett-Grass Range 6, Lodge Grass 6, Absarokee 5, Red Lodge 3, Custer-Hysham 2.

100 meters: Cade Johnstone, For, 11.49; Casey Gunlikson, BT, 11.75; Jordan Neves, PC, 11.90; Demar Pugh, Shep, 11.95; Brett Robinson, Jol, 12.01; Max Feight, Whi, 12.01.

200: Paul Johnstone, For, 23.38; Casey Gunlikson, BT, 24.07; Shane Milton, Jol, 24.42; Jordan Neves, PC, 24.73; Slade Dimond, Jol, 24.97; Ryan Zentner, Brid, 25.01.

400: Shane Milton, Jol, 54.28; Jay Johnson, Shep, 54.54; LaBaron, Shep, 55.92; Jordan Neves, PC, 56.02; Otto Papstein, C-H, 56.13; Jase Berg, Shep, 57.59.

800: Brandon Flemmer, PC, 2:12,76; Willem Steinfeldt, RPR, 2:13.66; Boone Schmaltz, Rob, 2:14.14; Connor Goddard, Col, 2:14.92; Patrick Richardson, Shep, 2:14.93; Jase Berg, Shep, 2:16.72.

1600: Grant Kelly, Shep, 4:51.50; Willem Steinfeldt, RPR, 4:51.90; Jacob Jessen, WGR, 4:55.78; Boone Schmaltz, Rob, 4:56.74; Gus Dines, Rob, 4:58.36; Lawson Steinfeldt, RPR, 5:01.46.

3200: Grant Kelly, Shep, 10:45.98; Boone Schmaltz, Rob, 10:47.69; Hank Pretty On Top, LG, 11:21.88; Andy Van Ornum, Rob, 11:42.89; Camron Avent, RL, 11:48.04; Charlie Christman, TF, 12:13.54.

110 hurdles: Caleb Knoche, For, 16.34; Connor McNeil, PC, 16.45; Michael Jacobson, Col, 16.52; Cade Johnstone, For, 17.12; Braden Larson, Whi, 17.16; Max Feight, Whi, 17.18.

300 hurdles: Caleb Knoche, For, 42.54; Michael Jacobson, Col, 43.05; Casey Gunlikson, BT, 43.11; Connor McNeil, PC, 43.96; Max Feight, Whit, 43.97; Demar Pugh, Shep, 45.44.

400 relay: Forsyth 45.35; Park City 46.48; Joliet 46.49; Whitehall 46.90; Shepherd 47.38; Roundup 47.70.

1,600 relay: Forsyth 3:38.49; Shepherd 3:42.28; Joliet 3:44.25; Whitehall 3:50.05; Roberts 3:54.77; Columbus 3:57.23.

Pole vault: Brett Robinson, Jol, 12-6; Trey Oswald, Jol, 11-6; Andy Van Ornum, Rob, 11-0; Tyler Planichek, Abs, 11-0; Logan Martens, For, 10-6; Vinny Sobiech, RL, 10-6.

High jump: Allexander Kosel, Rob, 6-2; Ryan Zentner, Brid, 5-8; Terik Fike, Jol, 5-8; Ty Olson, Jol, 5-8; Braden Smith, Whi, 5-6; Jake Flynn, Whi, 5-4; LaBaron Lewis, Shep, 5-4.

Long jump: Allexander Kosel, Rob, 20-7 1/4; Paul Johnstone, For, 20-4 1/4; Payden Lynn, TF, 19-10; Ry Olson, Jol, 19-9; Elijah Daniels, Col, 19-6; Ryan Zentner, Brid, 19-2 3/4.

Triple jump: Ry Olson, Jol, 42-0 1/2; Allexander Kosel, Rob, 41-7 1/2; Payden Lynn, TF, 40-9; Ty Olson, Jol, 40-7; Taylor Rowlison, Jol, 39-11; Casey Gunlikson, BT, 39-8 1/2.

Discus: Justin King, Jol, 132-4; Connor McNeil, PC, 131-7; Taylor Green, Shep, 130-2; Chisum Green, Shep, 127-5; Sol Arno, RPR, 127-4; Shawn Beeler, For, 119-7.

Shot put: Taylor Green, Shep, 44-9 1/2; Curtis Harper, Rou, 43-3; Chisum Green, Shep, 41-5; Andrew Simon, Whi, 39-4; Carson Roberts, Brid, 38-6 1/4; Taylor Johnson, Shep, 37-6.

Javelin: Payden Lynn, TF, 115-8; Connor McNeil, PC, 153-01; Caleb Knoche, For, 148-7; Tristen Salthe, Rou, 147-8; Trevor Herzog, RPR, 144-11; Braden Smith, Whi, 138-9.

 

Girls

Team results: Three Forks, 78; Winnett-Grass Range, 64; Park City, 56; Roundup, 52; Bridger, 36; Broadview-Lavina, 34; Columbus, 28; Big Timber, 25; West Yellowstone, 24; Hobson, 22; Red Lodge, 20; Joliet, 15; Shepherd, 14; Absarokee, 12; Whitehall, 10; Forsyth, 9; Moore, 9; Shields Valley, 8; Custer-Hysham, 4; Melstone, 4; Reed Point-Rapelje, 3.

100: Zoe Delaney, WGR, 13.38; Cheyenne Alt, TF, 13.40; Ann Russell, Whi, 13.64; Liz Lorash, Col, 13.65; Tayler Wright, Jol, 13.68; Jacy Nunn, WGR, 13.92.

200: Zoe Delaney, W-GR, 27.44; Cheyenne Alt, TF, 27.86; Amber Lebrun, Col, 27.97; Ann Russell, Whi, 28.41; Sinclair Oliver, TF, 28.59; Sami Connerton, Hob, 29.29.

400: Zoe Delaney, WGR, 1:01.89; Desiree Scott, Brid, 1:02.28; Jolie Wood, BT, 1:04.95; Elle Terland, BT, 1:06.24; Kestly Jessop, WY, 1:06.67; Sami Connerton, Hob, 1:06.73.

800: Kita Weingart, WGR, 2:39.12; Julia Everest, WY, 2:44.24; Kristen Vincent, Hob, 2:45.44; Franka Johne, Mel, 2:45.75; Kylie Schott, B-L, 2:46.27; Sarah Pisle, Rou, 2:46.50.

1600: Kita Weingart, WGR, 5:46.97; Kyle Olson, TF, 5:51.44; Averi Parker, WY, 5:52.37; Carlee Anderson, Shep, 6:02.71; Kristen Vincent, Hob, 6:05.42; Brookelynn Buerkley, Rou, 6:07.06.

3200: Carlee Anderson, Shep, 13:30.06; Brookelynn Buerkley, Rou, 13>49.23; Julia Everest, WY, 13:55.43; Kristen Vincent, Hob, 14:18.89; Anna Gillis, Rou, 14.20.24; Kendel Hudec, BT, 14.36.21.

100 Hurdles: Rayna Laakso, PC, 16.69; Selina Angel, Rou, 17.77; Kendra Murnion, WGR, 18.12; Desiree scott, Brid, 18.18; Rebekah Everest, WY, 18.24; Riki Poore, RL, 18.27.

300 Hurdles: Shelby Branstetter, PC, 50.21; Riki Poore, RL, 50.52; Morgan Allen, TF, 52.18; Selina Angel, Rou, 52.48; Kendra Murnion, WGR, 52.85; Sierra Durbin, Moore, 52.94.

4x100 Relay: Three Forks, 52.43; Shields Valley, 54.89; Forsyth, 55.01; Joliet, 55.37; W-GR, 55.61; RPR, 55.83.

4x400 Relay: Three Forks, 4:34.99; Park City, 4:39.09; Columbus, 4:39.56; Big Timber, 4:42.99; Joliet, 4:43.41; W-GR, 4:44.41.

Pole Vault: Katie Jacobsen, RL, 9; Selina Angel, Rou, 8; Camryn Ault, Col, 7-6; Rebecka Lester, Abs, 7; Emily McKeever, B-L, 6-6; Alexis Bell, For, 6-6; Sami Connerton, Hob, 6-6.

High jump: Morgan Allen, TF, 5-4; Kristen Vincent, Hob, 5; MacKinzie Verke, PC, 4-8; Mamie Hertel, Moore, 4-6; Sydney Browning, WGR, 4-6; Toni Eide, TF, 4-6.

Long jump: Sinclair Oliver, TF, 15-8 1/2; Krista Schott, B-L, 15-6 1/2; Desiree Scott, Brid, 15-2; Mamie Hertel, Moore, 15 3/4; Rayna Laakso, PC, 14-9 3/4; Tayler Wright, Jol, 14-9.

Triple jump: Desiree Scott, Brid, 33-3 1/2; MacKinzie Verke, PC, 33-3 1/2; Kallie Zinne, Jol, 33 ¼; Sinclair Oliver, TF, 32-11 3/4; Mercedes Hoff, RPR, 31-8; Riki Poore, RL, 30-10 3/4.

Discus: Carrie Lehman, BT, 103-5; Hope Opie, B-L, 99-10; Megan Rouane, Col, 98-2; Chloe Hanser, B-L, 96-9; Saydee Wolff, Rou, 93-2; Celsa Castro, Rou, 93.

Shot put: Saydee Wolff, Rou, 35-2 1/2; Katrina Feddes, Abs, 34; Chloe Hanser, B-L, 32-10; Hope Opie, B-L, 32-2 3/4; Teal Luther, For, 31-7; Sydney Alt, Rou, 30-2.

Javelin: Brittany Frank, PC, 113-2; Alyssa Oyler, Brid, 105; Chloe Cota, Rou, 96-7; Brianna Perkins, C-H, 96-2; Rayna Laakso, PC, 93-7; Paeton Ohs, TF, 92-8.

Category:

Upcoming Events

Poll

Which of these common New Year’s Resolutions is your top priority?